عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
همایش ها
چهارشنبه، 12 تیرماه 1387

03:33 PM

July 02, 2008


سمینار مخزن داده و کسب و کار هوشمند برگزار شد

به همت مرکز گسترش فناوری اطلاعات(مگفا)، طی برگزاری سمینار مخزن داده­ و کسب­وکار هوشمند با حضور رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران و جمعی از اساتید و کارشناسان حوزه، طرح سرمایه­گذاری) EDW/BI مخزن داده­ و کسب­وکار هوشمند )صبح روز 12 تیر افتتاح شد.


به گزارش ایستنا از واحد ارتباطات مگفا، در این سمینار یک روزه که در هتل سیمرغ برگزار شد، مهندس احمد قلعه­بانی- رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران- با اشاره به اینکه زمانی استفاده از فناوری اطلاعات و ابزارهای مربوطه به نوعی یک مزیت محسوب می شد، بیان داشت: این مزیت رقابتی اکنون به نوعی الزام تبدیل شده است و شرکت ها برای آنکه رقابت برای عرضه خدمات و محصولات را از دست ندهند، ناچار به استفاده از راه­کارهای فناوری اطلاعات هستند.


وی ادامه داد:سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، به­عنوان بزرگترین هولدینگ صنعتی كشور، با تبعیت از برنامه چهارم توسعه بر رشد اقتصاد ملی دانایی محور در تعامل با اقتصاد جهانی، توجه و تمركز سرمایه­گذاری­های خود را بر توسعه صنایع پیشرفته سازماندهی کرده­است.


وی خاطر نشان ساخت: یكی از مهمترین الزامات، دسترسی به اطلاعات و گزارشات مدیریتی-تحلیلی است و بر همین اساس مأموریت انتقال و توسعه تكنولوژی Data warehouse و Business Intelligence  به مگفا به­عنوان بازوی تخصصی سازمان گسترش در توسعه فناوری اطلاعات واگذار شد تا علاوه بر توسعه توانمندی پاسخگویی به نیاز سازمان گسترش در این حوزه، امكان ارائه این راه­حل به سایر سازمان­ها، شركت­ها و صنایع كشور فراهم شود.


در ادامه این مراسم دکتر محمد نهاوندیان- رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران- با طرح پرسشی برای بررسی مشکل اصلی اقتصاد کشورمان، گفت: قرار است برای جامعه 70 میلیونی و نسل­ آینده، توانی ایجاد شود که تکیه به ذخایر طبیعی کشور و امید برای افزایش قیمت نفت،جای خود را به قدرت تولید ارزش افزوده دهد.


وی ادامه داد: اقتصاد دانایی­محور نیز بر محور ایجاد توانی از سرمایه انسانی و اجتماعی که مرتبا بتواند ارزش افزوده ایجاد کند، اتکا دارد. به عبارتی مسابقه ما با سایر اقتصادها در رشد بهره­وری است و نه در ذخایر طبیعی کشور.


دکتر نهاوندیان تصریح کرد:یکی از منابعی که بهره­وری بیشتری ایجاد می­کند صرفه مقیاس است. علت هجوم عظیم شرکت­ها به سمت ادغام و حرکت به سمت غول­آسا شدن به همین عامل بازمی­گردد، این در حالی است اکنون ما در اقتصاد کشورمان نتوانسته­ایم با مساله بزرگ شدن واحدها کنار بیائیم.


وی یادآور شد: گاهی بزرگ شدن واحدها در ذهن ما با عدالت اجتماعی تعارض پیدا می­کند، درحالیکه بزرگ شدن واحدها لزوما به معنای بزرگ شدن مالکیت واحدها نیست.


رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران، عامل دیگر بهره­وری را قدرت واکنش سریع توسط بنگاه­های اقتصادی دانست که البته با بزرگ شدن بنگاه­ها دیگر هوش انسانی و فردی نمی­تواند پاسخگو باشد و اینجاست که بحث هوش سازمانی و بکارگیری از آن کاربرد پیدا می­کند.


وی در پایان گفت: این وظیفه به عهده ماست که در اقتصاد، مدیرانی تربیت کنیم که در این نوع سیستم فعالیت کنند و با انتقال تصدی به بخش خصوصی، تصمیم­گیریهای مدیریتی مناسب را به دور از مباحث سیاسی و بروکراسی دولتی سوق دهیم.


در ادامه دکتر محمدرضا حائری یزدی، مدیرعامل مرکز گسترش فناوری اطلاعات(مگفا) نیز ضمن اشاره به لزوم تحلیل داده در قرن حاضر اظهار داشت: عصر ورود به قرن بیست و یکم، عصر تحول، سرعت، ارتباطات و اطلاعات و تلاش ملتها جهت توسعه و پیشرفت است و به جرأت می توان گفت که در هیچ دوره­ای تا این حد درباره توسعه صحبت نشده بود.


وی ادامه داد: ارزیابی الگوهای متعدد توسعه نشان داده است که ضمن این توسعه، داده­های فراوانی ایجاد می‌شود كه بصورت پراكنده، متنوع وگاه متناقض نوع بشر را احاطه نموده و بر اساس دسته­بندی، تجمیع و تحلیل این داده­هاست كه دانش بشری شكل گرفته و توسعه یافته ­است.


وی افزود: در این راستا با این پیشرفت، آنچه كه یك سازمان را در بین رقبا از مزیت رقابتی برخوردار می­نماید، استفاده آگاهانه­ و برنامه­ریزی­شده از سطوح پردازش شده­تری از این داده­ها است.


مدیرعامل مگفا تصریح کرد: پایگاه داده تحلیلی (انباره داده) و سامانه­های هوشمندی كسب وكار(EDW/BI)، پاسخی هدفمند و فناوری­محور به نیازی بدون جواب در سازمانها و صنایعی است كه از طرفی با استفاده فراگیر از سیستم­های مختلف، با حجم انبوهی از داده­ها سروكار دارند و از سویی دیگر ملزم به اتخاذ تصمیمات به­موقع، به هنگام و مبتنی بر دانش برای پاسخگویی به تغییرات و الزامات محیطی و درونی هستند.


وی اهداف برگزاری این سمینار را آشنایی مدیران صنایع و سازمانهای ایرانی با موضوع  "مخزن داده و هوشمندی كسب­و­كار"، فرهنگ‌سازی جهت بكارگیری صحیح تكنولوژی‌های نوین در حوزه فناوری اطلاعات در سازمان‌ها و معرفی گام‌های اجرایی در مگفا جهت بكارگیری "مخزن داده و هوشمندی كسب­و­كار" ذکر کرد.                                          


گفتنی است در این مراسم پروفسور محسن عطاران، از اساتید برجسته علوم مدیریت در دانشگاه ایالتی كالیفرنیا در شهر بیكرزفیلد، پروفسور غلامرضا نخعی‌زاده، استاد دانشگاه كارلرزوهه آلمان و پرفسور احمد عبدا... زاده استاد دانشكده كامپیوتر دانشگاه امیركبیر طی سخنرانی علمی  لزوم به­­کارگیری EDW/BI ، تاثیرات استراتژیک  EDW/BIبر سازمان و راه­کارهای اجرای موفق آن و ارائه تجربیات اجرایی شرکت­های موفق در دنیا در فرآیند استقرار  EDW/BIتوسط مدیران این شرکت­ها را تشریح کردند.


در این زمینه از آرشیو ایستنا:
- سمینار مخزن داده و كسب‌و‌كار هوشمند برگزار می شود
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی