امنیت

پای ویروسها به رایانه‌های مک باز شد

گزارشات اخیر نشان می دهد که اپل در عصر "پسا- استیو جابز" و باوجود عرضه جدید "آی- پد جدید" دچار مشکلاتی شده است. این درحالی است که به اعتقاد تحلیلگران کوپرتینو تا سال 2014 به اولین شرکتی تبدیل خواهد شد که رقم سرمایه سازی آن در بازار به یک تیلیارد دلار خواهد رسید.
به گزارش مهر، "آی- پد جدید" به عنوان اولین حضور "تیم کوک" در پست مدیر اجرایی اپل در عصر بعد از استیو جابز در هفته اول ماه مارس رونمایی شد.


به نظر می رسد که کاربران اپل شکایاتی را نسبت به عملکرد بد اتصال "وای- فای" و گرمای بیش از حد باتری این محصول مطرح کرده اند.


همچنین در روزهای اخیر یک شرکت روسی ارائه دهنده آنتی ویروس اعلام کرد که برای اولین بار پای ویروسها در وسعت وسیعی به رایانه های مک باز شده است.


این درحالی است که تحلیلگران معتقدند موفقیت اپل در سالهای آینده نیز ادامه می یابند.


مشکلات "وای- فای" در "آی- پد جدید"
 
چند هفته پس از حیات "آی- پد جدید" تعدادی از کاربران، مشکلاتی جدی با اولین محصول "پسا- استیو جابز" پیدا کردند.
در نخستین روزهای ورود این تبلت به بازار چندین کاربر اظهار داشتند که باتریهای این دستگاه در ادامه چند ساعت کار مداوم به شدت گرم می شوند. اپل در روزهای اخیر با انجام چندین آزمایش، خبر معایب باتری "آی- پد جدید" را تکذیب کرد.
 
اکنون به نظر می رسد که اتصال "وای- فای" جواهر جدید اپل نیز با مشکلاتی مواجه شده است. اما این بار اپل نیز صحت این نقص را تائید کرد.
 
بسیاری از کاربران در این روزها اظهار داشتند که با از دست دادن اتصال "وای- فای" و کاهش سرعت در فاز بارگذاری و ارسال فایل مواجه شده اند.
 
در این راستا، تحریریه سایت 9to5Mac سندی را منتشر کرد که نشان می دهد شرکت کوپرتینو طی نامه ای به کارمندان Apple Store از آنها خواسته است که با دقت بالایی دستگاههای "آی- پد جدید" را به منظور بررسی عملکرد اتصال "وای- فای" تست کنند.
 
پای ویروسها به "مک" نیز باز شد
 
از دیرباز اعتقاد بر این بود که رایانه های "مک" نسبت به رایانه های شخصی برپایه ویندوز از ضریب ایمنی بالایی برخوردارند و در شرایطی که ویندوزها همواره مورد هجوم مداوم ویروسها قرار گرفته اند "مک ها" از یک دیوار محکم در مقابل این حملات برخوردار بوده اند.
 
اکنون به نظر می رسد که این تصور قدیمی از بین رفته و برای اولین بار ویروسی در مقیاس بسیار وسیعی توانسته است به "مک ها" آسیب برساند.
 
در روزهای اخیر، شرکت روسی آنتی ویروسهای "دکتر وب" اعلام کرد که ویروسی با عنوان "فلش بک" به 600 هزار رایانه "مک" آسیب رسانده است.
 
در پی اعلام این خبر، اپل کد امنیتی بستن این حفره را عرضه کرد. این ویروس تا حدی خطرناک به نظر می رسد که حتی 274 مکینتاش متصل به شبکه در مقر مرکزی اپل در کوپرتینوی کالیفرنیا نیز آلوده شده اند.
 
"فلش بک" با استفاده از یک نفوذپذیری "جاوا" در وب مرورگرهای سافاری به سیستم عامل مک حمله می کند. در ابتدا، این کرم با پنهان شدن در نرم افزار "فلش" به رایانه های مک راه یافت اما در ادامه هجوم خود، راهها و متدهای تهاجمی تری را برای انجام حملات خود پیدا کرد.
 
تاکنون در آمریکا 57 درصد از مک ها، در کانادا 20 درصد و در ایتالیا 0.3 درصد از این رایانه ها به ویروس "فلش بک" آلوده و در دام "بوت نت" این ویروس اسیر شده اند.
 
این اولین بار نیست که مرورگر سافاری مشکلاتی را برای کاربران اپل ایجاد کرده است. به طوری که در فوریه 2012 روزنامه وال استریت ژورنال فاش کرد که شرکت مانتین ویوو از طریق یک کد ویژه تنظمیات حریم خصوصی این مرورگر، رفتار آنلاین کاربران اپل را از طریق "کوکی ها" ردیابی و ذخیره می کند. کوکی ها فایلهای کوچک متنی محتوی اطلاعات مربوط به مرورهای در وب هستند.
 
در بخش تنظیمات حریم شخصی مرورگر سافاری کد ویژه ای وجود دارد که به صورت از پیش انتخاب شده از نصب کوکی ها جلوگیری می کند و گوگل توانسته است با استفاده از این کد رفتار کاربران سافاری را رصد کند.
 
درحقیقت، اطلاعات مربوط به رفتار جستجوی کاربران در وب برای مدل تبلیغاتی که توسط گوگل ارائه شده اساسی است و به مانتین ویوو کمک می کند که براساس سلایق و علایق کاربران برای آنها آگهی های شخصی شده ارسال کند. وال استریت ژورنال نوشته است: هرچند کوکی هایی که توسط گوگل ردیابی شده اند ظرف مدت 12 تا 24 ساعت منقضی می شوند باوجود این می توانند رفتار وبگردی کاربران سافاری را به مانتین ویوو نشان دهند.
 
اپل؛ اولین شرکت 1 تیلیارد دلاری
 
باوجود مشکلات اخیر اپل در هفته های اخیر، آمار و ارقام تحلیلگران نشان می دهد که اپل در سال 2014 به اولین شرکتی تبدیل خواهد شد که در بازار برابر با هزار میلیارد دلار (یک تیلیارد دلار) سرمایه سازی می کند.
 
به اعتقاد "جین مانستر" از موسسه "پایپر جفری" موفقیتهای گسترده اپل در بازار دستگاههای موبایل با "آی- پد جدید" و "آی- فن 4S" موجب می شود که تا پایان سه ماهه دوم سال 2012 اپل 33 میلیون "آی- فن" به فروش برساند و ارزش سهام آن ظرف مدت 12 ماه آینده به 910 دلار برسد.
 
به گفته "مانستر"، کوپرتینو در سال 2014 به اولین شرکتی تبدیل خواهد شد که رقم سرمایه سازی آن به یک تیلیارد دلار در بازار بالغ خواهد شد.
 
درحال حاضر ارزش سرمایه سازی اپل حدود 577 میلیارد دلار است. نتایج یک نظرسنجی که موسسه "پایپر جفری" انجام داد نشان می دهد که 30 درصد از خریداران "آی- فن 4S"، "آی- فن 4" خود را با این مدل جدید عوض کرده اند.
 
تقاضا برای "آی- فن 4S" بسیار بالا است و این تلفن همراه هوشمند در کنار "آی- پد جدید" به اپل کمک خواهد کرد که رکورد سرمایه سازی و ارزش سهام خود را بشکند.
 
برای درک بهتر قدرت اقتصادی اپل، کافی است فکر کنید که 1 تیلیارد دلار، مجموع ارزش سرمایه سازی 10 رقیب اصلی کوپرتینو (سامسونگ، مایکروسافت، نوکیا، اینتل، سونی، دل، HP، HTC، گوگل و RIM) است.
 
در مدت چهار سال اخیر، اپل ارزش سرمایه سازی خود را در حدود 390 میلیارد دلار افزایش داد. درحالی که 6 رقیب مستقیم این شرکت بیش از 400 میلیارد دلار ارزش سرمایه سازی خود را کاهش دادند.


​​