لبه تکنولوژی

خواندن امواج مغزی انسان ممکن شد

این روزها تمرکز بر نسل جدید فناوری‌ها افزایش یافته است و حتی شرکت‌های بزرگ و کاربران سازمانی می‌کوشند ابزارهایی را با قابلیت‌های ویژه در اختیار بگیرند. نمونه این قبیل محصولات باعث شده است فعالیت هکرها این روزها بیشتر شود و در کنار آن میکروکنترلرها از جمله Arduino و Raspberry Pi و چاپگرهای سه‌بعدی به صورت گسترده‌تر وارد بازار شوند. 
 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)،آخرین عضو در این گروه محصولات Open Brain-Computer Interface است که البته با نام OpenBCI نیز شناخته می‌شود. کارشناسان بر اساس این طرح می‌کوشند دستگاه‌ها متن‌باز، پلتفورم و ابزارهایی تولید کنند که به کمک آن‌ها بتوان امواج مغزی را اندازه‌گیری کرد.
 
الکتروانسفالوگرافی(EEG) روشی است که طی آن فعالیت‌های مغزی اندازه‌گیری می‌شوند که برای این کار سیگنال‌های بسیار کوچک متصاعد شده از مغز مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرند. این سیگنال‌های الکتریکی زمانی که مشغول انجام کاری هستیم منتشر می‌شوند و پایه تحلیل‌های رایانه‌ای محسوب می‌شوند که بر اساس آن می‌توان امواج مغزی را مطالعه کرد.
 
این فرآیند اندکی علمی- تخیلی به‌نظر می‌رسد. اما باید گفت که به تازگی یک دستگاه کنترلی با چنین قابلیتی ساخته شده است. اگرچه فعالیت‌های صورت گرفته در این زمینه چندان موفقیت‌آمیز نبوده اس، اما هدست Epoq که پیش از سال 2010 توسط شرکت Emotiv ساخته شده بود نیز قابلیت‌های مشابهی داشت.
 
یک سیستم EEG حداقل به سه بخش اصلی نیاز دارد: الکترودهای مخصوص جمع‌آوری سیگنال‌های الکتریکی مغز، یک آمپلی‌فایر مخصوص برای تشخیص و شناسایی سیگنال‌ها و یک رایانه برای برقراری ارتباط میان سیگنال‌ها.
 
قلب اصلی سیستم OpenBCI بخش دوم است که طی آن آمپلی‌فایر EEG به عنوان یک ابزار میانی برای سیگنال‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
لازم به ذکر است که سیستم OpenBCI بر اساس تراشه ADS1299 ساخت شرکت Texas Instrument فعالیت می‌کند و تاکنون موفقیت‌های فراوانی در این زمینه حاصل شده است.
 

​​