فناوری اطلاعات

الکامپ؛ از دولت الکترونیکی تا صف دریافت سیم‌کارت هدیه

منبع: ایسنا
بیست‌ویکمین دوره نمایشگاه الکامپ (الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک) در حالی روز گذشته آغاز به کار کرد که یک سالن از 10 سالن به دولت الکترونیک اختصاص یافته و در فضای باز این نمایشگاه هم شرکت‌های مختلف به ارائه خدمات پرداختند.
 
علی‌رغم هشدارهایی که درباره آلودگی هوای شهر تهران داده شد، روز دوشنبه 23 آذرماه پس از افتتاحیه بیست‌ویکمین دوره نمایشگاه الکامپ، این نمایشگاه با استقبال خوبی از طرف مخاطبان روبه‌رو شد.
 
در الکامپ همان‌طور که پیش از این وعده داده شده بود از 10 سالن، یک سالن به دولت الکترونیک اختصاص داده شده تا دستاوردهای دولت یازدهم در حوزه خدمات الکترونیکی، توسعه کاربردی فناوری اطلاعات و تولید محتوا در فضای مجازی به نمایش گذاشته شود.
 
در این سالن که شامل دو طبقه است هر یک از وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و وزارت کشور دارای غرفه هستند و هر کدام به توضیح و ارائه‌ی خدمات خود در زمینه‌ی الکترونیکی می‌پردازند.
 
همچنین سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری تهران غرفه بزرگی در حوزه‌های مختلف از جمله بلیت الکترونیک اتوبوس مترو، شبکه‌های مجازی، مکان‌یابی، پرتال شهرداری و غیره دارد و دستاوردش برای نمایشگاه امسال رونمایی از نرم‌افزار شهرداری تهران برای ارائه‌ی خدمات است که در روزهای آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
 
سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز غرفه‌ای با زیرمجموعه‌های پست، ارتباطات زیرساخت، بخش مربوط به جویشگرهای بومی و غیره دارد که خدماتی از جمله بازار الکترونیک، کارت پستال، پست الکترونیک و غیره ارائه می‌دهد.
 
در دیگر سالن‌های مختص نمایشگاه الکامپ شرکت‌های خصوصی با ارائه خدمات مختلف به مخاطبان حضور دارند از شرکت‌های ارائه ‌دهنده اینترنت پرسرعت تا شرکت‌هایی که برای عرضه نرم‌افزارهای جدید خود آمده‌اند.
 
اما نمایندگان شرکت‌های خارجی آن طور که باید در اولین روز از بیست‌ویکمین نمایشگاه الکامپ نقش پررنگی نداشتند و حتی در فهرستی که به عنوان نقشه راه و راهنما به حاضرین داده می‌شد تنها نام سه شرکت خارجی به چشم می‌خورد.
 
از نکات جالبی که در اولین روز از نمایشگاه الکامپ وجود داشت، صف‌های طولانی برای دریافت سیم‌کارت‌های رایگان اپراتور سوم و صف‌های فعال‌سازی این سیم‌کارت‌های هدیه در فضای باز بود، در حالی که از کل فضای سالن 40 یک طبقه کامل به این اپراتور اختصاص یافته بود.
 
همچمنین حضور چندین شرکت ارائه‌دهنده اینترنت پرسرعت با تعرفه‌های مختلف و حضور یکی از مجری‌های صدا‌وسیما که در بخشی از فضای باز به برگزاری مسابقات تفریحی پرداخته و جوایز متعددی که برای قرعه‌کشی‌های مختلف در نظر گرفته شده بود از حواشی نمایشگاه الکامپ بود.
 
الکامپ بیست و یکم به عنوان بزرگترین نمایشگاه صنعت فناوری اطلاعات کشور امسال در مساحتی بالغ بر 26 هزارمتر مربع و توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور از تاریخ 23 تا ۲۶ آذرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا شده و از ساعت 9 تا 17 پذیرای علاقه مندان این حوزه است.

​​