لبه تکنولوژی

از بین رفتن 7 میلیون فرصت شغلی تا سال 2020 توسط روبات‌ها

بر اساس آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد، پیش‌بینی می‌شود طی پنج سال آینده به دنبال گسترش هرچه بیشتر اتوماسیون و روی کار آمدن روبات‌ها بیش از 7 میلیون فرصت شغلی از بین برود.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، اگرچه این خبر برای کارمندان مشاغل مختلف چندان خوشایند به نظر نمی‌رسد، ولی باید گفت که این اتفاق چندان هم بد نیست. در حقیقت اگر به این قضیه دقیق‌تر نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که این فرآیند می‌تواند آینده روشن‌تری را برای ما رقم بزند.

در گزارش مجمع جهانی اقتصاد گفته شد صنایع درمان، انرژی و مالی بیش از دیگر بخش‌ها فرصت‌های شغلی را به دنبال حضور روبات‌ها از دست می‌دهند. همچنین گفته شده است که تا سال 2020 میلادی در بخش‌های رایانه‌، ریاضیات، معماری و مهندسی 2 میلیون فرصت شغلی جدید ایجاد می‌شود.

باید توجه داشت روند جایگزین روبات‌ها با انسان از چند سال قبل آغاز شده و یک سال گذشته سرعت گرفته است. این فرآیند در سال 2015 میلادی نیز باعث شد بسیاری از فرصت‌های شغلی از بین برود.

این جریان به گونه‌ای دنبال می‌شود که بر اساس آن پس از گذشت مدت زمان کوتاه کارفرمایان به این نتیجه می‌رسند که برای انجام وظیفه مورد نظر به حضور انسان نیازی نیست و روبات می‌تواند وظایف او را به تنهایی با هزینه کمتر انجام دهد.


​​