فناوری اطلاعات

بنیانگذار تسلا در پی پوشش اینترنتی زمین از فضا

منبع: ایرنا
بنیانگذار کمپانی تسلا برای ارسال بیش از 4400 ماهواره به مدار زمین از دولت آمریکا درخواست مجوز کرده است تا بتواند سراسر کره زمین را تحت پوشش اینترنت فوق‌سریع قرار دهد.
 
ایلان ماسک، بنیان‌گذار کمپانی‌هایی نظیر تسلا (پیشتاز تولید خودروهای الکتریکی) و اسپیس‌ایکس (نخستین کمپانی خصوصی فعال در حوزه فضا) و مبتکر 'شهر خورشیدی' (Solar City) می گوید که می‌خواهد رؤیای اینترنت پرسرعت در همه‌ نقاط کره زمین را از فضا محقق کند.
بر اساس طرحی که کمپانی اسپیس‌ایکس تدوین کرده است، سراسر زمین با قرار گرفتن چهار هزار و 425 ماهواره‌ در مدار زمین تحت پوشش اینترنتی فوق‌سریع با پهنای باندی بی‌سابقه (دستکم یک گیگابیت بر ثانیه) قرار می‌گیرد. دولت آمریکا باید مجوز ارسال این ماهواره‌ها به فضا را صادر کند.
 
در صورت اجرای طرح ماسک، فیبرهای نوری، کابل‌ها و دیگر روش‌های موجود برای انتقال داده‌ها در جهان از معادلات حذف و راهکارهای فضامحور جایگزین آنها خواهد شد: تاخیر در ارسال و دریافت داده‌ها کاهش می‌یابد و دریافت چند گیگابیت داده در هر ثانیه به سادگی امکان‌پذیر خواهد شد.
ایلان ماسک قصد دارد در فاز نخست پروژه، 800 ماهواره به فضا بفرستد تا نیاز آمریکا ، پورتوریکو و جزایر ویرجین به اینترنت را تامین کند.
 
هر ماهواره‌ای که اسپیس‌ایکس به فضا می‌فرستد، بدون باز شدن بال‌های آن که برای تامین انرژی خورشیدی طراحی شده‌اند، هم اندازه یک خودروی معمولی‌ ، به طول چهار متر و به وزن 386 کیلوگرم است. 
هنوز مشخص نیست که اسپیس‌ایکس چه زمانی این ماهواره‌ها را به فضا خواهد فرستاد، اما گفته می‌شود که ماهواره‌ها در فضای میان 714 مایلی تا 823 مایلی زمین مستقر خواهند شد، یعنی در مقایسه با ماهواره‌های کنونی 20 برابر نزدیک‌تر به سطح زمین خواهند بود و سرعت اینترنتی آن بسیار بالا خواهد بود. 
 
اتصالات کنونی اینترنت در جهان 600 میلی‌ثانیه‌ در ارسال و دریافت اطلاعات تاخیر دارند. اسپیس‌ایکس می‌گوید این تاخیر را تا 25 میلی‌ثانیه کاهش خواهد داد. همچنین گفته می شود که تجهیزات اینترنت اسپیس‌ایکس می‌توانند به سادگی روی دیوارها یا حتی پشت‌بام‌ها نصب شوند.
 
تامین اینترنت ماهواره‌ای رؤیای تنها ایلان ماسک نیست؛ کمپانی بوئینگ هم در همکاری با 'وان‌وب' مشغول توسعه طرحی مشابه است، فیس‌بوک با سرمایه‌گذاری 200 میلیون دلار ماهواره‌ای اجاره کرده تا طرح عظیم internet.org را با آن پیش برد و گذشته از آن در پی تامین اینترنت با بهره‌گیری از پهپادهاست. گوگل هم مدت‌ها پیش از 'پروژه بالون های هلیومی' خود پرده‌برداری کرد.
 
گوگل اولین حامی اصلی طرح ایلان ماسک بوده است. این کمپانی با پرداخت یک میلیارد دلار، یک‌دهم هزینه‌های این پروژه را تامین کرده است. ایلان ماسک در دو سال گذشته مشغول پژوهش و نوآوری درباره این پروژه اینترنت ماهواره‌ای بوده و می‌گوید هزینه این پروژه بیش از 10 میلیارد دلار خواهد بود.

​​