تلفن همراه

بازار جهانی 30 میلیارد دلاری گوشی‌های کارکرده در سال 2020

بازار جهانی گوشی‌های کار کرده و تعمیر شده طی چند سال اخیر به میزان قابل ملاحظه گسترده شده است و به دنبال اعمال طرح‌های جدید برای باز گرداندن این محصولات به چرخه فروش، بازار یاد شده بسیار پررونق شده است.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، بر اساس آخرین گزارش منتشر شده در ایالات متحده آمریکا بیشتر اپراتورها، فروشگاه‌های عرضه کننده محصولات الکترونیکی، و فروشگاه‌های آنلاین طرح‌های ویژه برای عرضه گوشی‌های کارکرده راه‌اندازی کرده‌اند و این طرح‌ها مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که در اروپای غربی از سه سال قبل و در آسیا از پنج سال قبل طرح‌های مشابه راه‌اندازی شده بود تا امکان خرید و فروش گوشی‌های دست‌دوم و تعمیر شده برای کاربران فراهم شود.

مرکز تحقیقاتی IDC بر اساس آخرین گزارش خود اعلام کرد در پایان سال 2016 میلادی 101.3 میلیون دستگاه گوشی کار کرده در جهان خرید و فروش شد که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال 2020 میلادی به 222.6 میلیون دستگاه برسد. با این روند می‌توان گفت میانگین رشد ثابت سالانه بازار جهانی گوشی‌های دست‌دوم در جهان بین سال‌های 2016 تا 2020 میلادی 22.3 درصد خواهد بود.

کارشناسان این مرکز تحقیقاتی همچنین پیش‌بینی کردند در سال 2020 میلادی میانگین قیمت هر دستگاه گوشی هوشمند کار کرده در جهان 136 دلار خواهد بود  و بر این اساس در ابتدای دهه سوم از هزاره سوم میلادی ارزش بازار جهانی گوشی های کار کرده 30 میلیارد دلار برآورد خواهد شد.


​​