تلفن همراه

چهار هزار گوشی همراه مسافری تا یک ماه آینده قطع می شود

پایگاه اطلاع رسانی طرح رجیستری اعلام کردک چهار هزار دستگاه تلفن همراه که اطلاعات آنها به طور نادرست در سامانه ثبت مسافری ثبت شده است، تا یک ماه آینده قطع می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طرح رجیستری (همتا)، هفته گذشته خلاف اظهاری چهار هزار دستگاه تلفن همراه مسافری در سامانه گمرک شناسایی شد که درخواست ثبت این گوشی‌ها در سامانه همتا بلافاصله لغو شده است و این گوشی‌ها حداکثر تا 30 روز آینده قطع خواهند شد و تحت هیچ عنوانی امکان دریافت خدمات از شبکه‌های اپراتوری را نخواهند داشت.
در ادامه این گزارش آمده است:با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، مشاهده شده است برخی از متقاضیان در اعلام برند و مدل تلفن همراه در سامانه ثبت گوشی‌های مسافری خلاف ‌اظهاری داشته و حقوق و عوارض گمرکی متناسب با برند و مدل تلفن همراه خود را پرداخت نکرده‌اند. 
گزارش تاکید دارد: در صورت مسجل شدن خلاف ‌اظهاری در سامانه ثبت گوشی‌های مسافری، از ثبت شناسه تلفن همراه مذکور ممانعت به عمل ‌آمده و هزینه پرداخت شده نیز تحت هیچ عنوانی به شخص بازپرداخت نمی شود.
این اقدام (خلاف‌اظهاری) از مصادیق بارز تخلفات گمرکی محسوب می شود و مطابق با قوانین گمرک جمهوری اسلامی ایران با آن برخورد خواهد شد.
پایگاه اطلاع رسانی رجیستری اعلام کرد: همه افرادی که قصد خرید تلفن همراه نو را دارند، دقت داشته باشند، چنانچه در متن پیامک استعلام اصالت متوجه شدند تلفن همراهی که قصد خرید آن را دارند بصورت مسافری وارد کشور شده، از خرید آن صرف نظر کنند یا از فروشنده بخواهند در فاکتور فروش شناسه (IMEI) گوشی را درج و قید کند که عوارض گمرکی گوشی خریداری شده بصورت صحیح پرداخت شده است فاکتور باید ممهور به مهر رسمی فروشنده باشد.
به گزارش ایرنا، طرح کددار کردن تلفن های همراه (رجیستری) از اواخر مهر پارسال با هدف ساماندهی ورود تلفن همراه به کشور و مبارزه با قاچاق آغاز شده است و آخرین مرحله آن از ابتدای اردیبهشت ماه کلید می خورد.
گوشی های تلفن همراهی که شناسه آنها در شبکه تلفن همراه کشور ثبت و تایید نشود، قاچاق محسوب می شود.
 

​​