فناوری اطلاعات

خرید و فروش کالا در پاساژهای کامپیوتر متوقف شده است

نوسان شدید نرخ ارز طی چند روز گذشته موجب شده که خرید و فروش محصولات رایانه‎ای در پاساژهای بزرگ صنف رایانه متوقف شود و فعالان بازار در بلاتکلیفی به سر ببرند.
 
رییس هیات مدیره و مدیرعامل مرکز کامپیوتر ایران با بیان اینکه رکود حاکم بر بازار کامپیوتر در سال های اخیر بی سابقه بوده است، گفت: در این 50 سالی  که در بازار کامپیوتر حضور دارم، رکودی این چنینی ندیده ام و کسب و کار فعالان بازار به شدت نا امن شده است.
غلامرضا پاکضمیر افزود: بیش از 2 سال است که بازار کامپیوتر دچار رکود شده است و نوسانات نرخ ارز هم به آن دامن زده و موجب شده هیچ خرید و فروشی صورت نگیرد. حتی برخی فروشندگان مغازه های خود را بسته اند.
وی همچنین اضافه کرد: اگر این روند ادامه پیدا کند، قطعا سرمایه‎های فعالان بازار کامپیوتر به سمت دیگری سوق پیدا می کند و این بسیار خطرناک است.
پاکضمیر گفت: هر فعالیتی در هر صنفی نیازمند ثبات است تا فعالان آن بتوانند برنامه ریزی بلندمدت داشته باشند. اما اکنون وضعیت به گونه ای است که باید بگوییم هر روز دریغ از دیروز.
رییس هیات مدیره مرکز کامپیوتر ایران با بیان اینکه دولت باید هرچه زودتر فکری به حال نوسان نرخ ارز کند، گفت: دولت بحث دلار تک نرخی 4200 تومانی را مطرح می کند در حالی که به برخی صنوف تعلق می گیرد و به برخی نه. سوال این است که با این روند چگونه می خواهد نیاز واردکنندگان به ارز را کنترل و تامین کند.
وی افزود: در حال حاضر فناوری اطلاعات جزو کالاهای زیرساختی در هر کشوری محسوب می‎شود، این در حالی است که هنوز دولت آن را در زمره کالاهای لوکس قرار می دهد.
پاکضمیر اضافه کرد: اگر قرار است ارز تک نرخی شود باید به همه کالاها تعلق گیرد در این این صورت آشفتگی نرخ ارز ادامه پیدا می کند.
وی همچنین گفت: فعالان بازار کامپیوتر با مشکلات زیادی مانند مالیات، بیمه و غیره دست وپنجه نرم می کنند که نوسان نرخ ارز هم به آن دامن می زند.
به گفته او، اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران به طور جدی پیگیر مشکلات، به خصوص مشکلات مالیاتی اعضای صنف است که در این زمینه موفقیت های خوبی به دست آورده است.
پاکضمیر ادامه داد: با تمام مشکلاتی که وجود دارد اما بازهم امیدواریم دولت هرچه زودتر فکری به حال مشکلات کند و جلوی ضرر و زیان فعالان صنف را بگیرد. 

​​