تلفن همراه

ردپای هکرهای چینی در حمله به آزمایش‌های شبکه 5G

منبع: ایسنا
گزارش‌ها حاکیست که هکرهای چینی سعی داشتند آزمایش‌های شبکه نسل پنجم اینترنت 5G که توسط شرکت‌های نوکیا و اریکسون درحال انجام است، هک کنند و مانع ادامه فعالیت‌های آنها شوند.
 
بعد از آنکه هواوی به عنوان بزرگترین توسعه دهنده تجهیزات مربوط به شبکه نسل پنجم اینترنت 5G و یکی از فعال‌ترین اپراتورهای مخابراتی در جهان از سوی دولت ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و برخی دیگر از کشورهای هم پیمانش به علت نگرانی‌های امنیتی و به اتهام جاسوسی از حریم خصوصی کاربران و همکاری با دولت چین تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفت، دو هفته پیش بود که کاخ سفید رسماً نام این غول تکنولوژی چینی را در فهرست سیاه شرکت‌های ممنوعه برای تجارت با آمریکا و سایر کشورها اعلام و منتشر کرد.
 
به دنبال اعمال تحریم و محدودیت‌های جدید تجاری، بسیاری از شرکت‌های بزرگ همچون گوگل، مایکروسافت، اینتل، کوالکام و برودکام و همچنین بسیاری دیگر از شرکت‌های مخابراتی فعال در کشورهای مختلف قراردادهای همکاری خود با هواوی برای توسعه زیرساخت‌های مربوط به شبکه‌های اینترنتی و مخابراتی را لغو کرده و یا به حالت تعلیق درآوردند.
 
این بدان معناست که هواوی بسیاری از بازارهای خود برای توسعه زیرساخت و نصب تجهیزات لازم برای برقراری شبکه نسل پنجم اینترنت 5G را از دست داده و کشورهای بسیاری تحت تأثیر نگرانی‌های امنیتی و همچنین واهمه از تحریم‌های واشنگتن، با سایر شرکت‌ها و اپراتورهای مخابراتی همچون نوکیا و اریکسون وارد همکاری شده و قراردادهای جدیدی را بدین منظور با آنها به امضا رسانده‌اند.
 
حالا تازه‌ترین اخبار منتشر شده در مجله فوربس حاکی از آن است که هکرها و مجرمان سایبری در چند ماه گذشته که تنش‌های سیاسی و تجاری علیه هواوی شدت گرفته بود، تلاش کردند که آزمایش‌های در حال انجام شبکه نسل پنجم اینترنت 5G را در لابراتوارهای شرکت‌های نوکیا و اریکسون بهم ریخته و با هک و نفوذ به زیرساخت‌های مربوط به آن، مانع فعالیت و پیشرفت آنها شده و جلوی توسعه و برقراری شبکه مذکور توسط نوکیا و اریکسون را بگیرند.
 
پیش‌تر نیز تحلیلگران فعال در حوزه فناوری اعلام کرده بودند که تحریم و ممنوعیت فعالیت این غول تکنولوژی، ترازوی بازار تجهیزات مخابراتی و اپراتورهای شبکه اینترنت ۵G را به سمت و سوی شرکت‌های دیگر فعال در این حوزه باز می‌گرداند.
 
آنها اعلام کرده بودند که از تحریم و ممنوعیت فعالیت شرکت چینی هواوی در زمینه توسعه زیرساخت‌های شبکه اینترنت ۵G برخی از شرکت‌ها و اپراتورهای مخابراتی همچون نوکیا، اریکسون و سامسونگ سود و منافع زیادی عایدشان خواهد شد چراکه هواوی هم اکنون بزرگترین شرکت مخابراتی فعال در توسعه تجهیزات و زیرساخت‌های فناوری شبکه ۵G در جهان به شمار می‌رود و سهم عظیمی از بازارهای جهانی مربوطه را به خود اختصاص داده است. بنابراین در صورتی که این سهم حذف شود، مسلم است که شرکت‌های جایگزین و رقبای آنکه از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نوکیا، اریکسون و سامسونگ نام برد، فرصت بهتری برای عرض اندام و توسعه فعالیت‌های مخابراتی پیدا خواهند کرد.
 
به باور این کارشناسان، در این میان شرکت آسیایی و کره‌ای سامسونگ فرصت بهتری در میان سایر رقبای هواوی خواهد داشت که در حوزه فناوری شبکه اینترنت ۵G نیز به موفقیت و دستاوردهای بزرگ و قابل توجهی دست پیدا کند.
 
ماجرا از اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که گوشی‌های هوشمند ساخت شرکت‌های چینی نظیر هواوی و زدتی‌ای از شهروندان و مقامات آمریکایی جاسوسی می‌کنند و اطلاعات شخصی و محرمانه بسیاری را تحویل دولت چین می‌دهد که علیه ایالات متحده از آن‌ها استفاده کند.
 
هواوی که بزرگترین تولیدکننده و توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه‌کننده موبایل در جهان محسوب می‌شود، در طول یک سال اخیر از سوی دولت ترامپ و بسیاری از کشورهای هم پیمانش به شدت تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته است و بسیاری از این کشورها اعم از آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی استفاده از محصولات هواوی و نصب تجهیزات مخابراتی و فعالیت این شرکت چینی را تحت تأثیر اتهامات جاسوسی برای دولت چین و نقض حریم خصوصی کاربران، ممنوع اعلام کرده‌اند.
 
از طرفی دیگر، با توجه به افزایش روزافزون محبوبیت فناوری‌های نوین و گسترش تلاش و فعالیت شرکت‌های مختلف تکنولوژی و اپراتورهای بین‌المللی برای برقراری و توسعه زیرساخت‌های لازم برای فناوری نسل پنجم اینترنت ۵G، می‌توان گفت که یک ماراتن و رقابت تنگاتنگ میان این غول‌های تکنولوژی درگرفته است و هر یک از آن‌ها در تلاشند نخستین اپراتور و شرکت مخابراتی باشند که امکان دسترسی و بهره‌برداری از جدیدترین نسل اینترنت را در اختیار کاربرانشان قرار می‌دهند. نسل پنجم شبکه تلفن همراه ۵G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می‌شود.

​​