دستگیری فردی به نام «ما» ارتباطی با بنیان‌گذار علی‌بابا ندارد

منبع: پیوست
 
جمله‌ای یک‌خطی به سرعت توجه رسانه‌ها و پلتفرم‌های خبری چین و جهان را جلب کرد. فردی به نام «ما» به اتهام «همکاری با نیروهای ضد چین خارج از کشور» و «دامن زدن به جدایی‌طلبی» روز ۲۵ آوریل دستگیر شد. همین خبر و شباهت نام خانوادگی بنیان‌گذار علی‌بابا (جک ما) با متهم این داستان باعث سقوط ۲۶ میلیارد دلار از ارزش بازار علی‌بابا در کمتر از چند دقیقه شد.
 
هو شیجین (Hu Shijin)، سردبیر سابق روزنامه دولتی گلوبال‌تایمز، در شبکه اجتماعی ویبو (جایگزین چین برای توییتر)، ارتباط این خبر با جک ما را رد کرد. او می‌گوید نام فرد مورد نظر سه‌حرفی است و نام چینی جک‌ما «Ma Yun» تنها دو حرف دارد (در پی انتشار این اطلاعات CCTV گزارش اصلی خود را بر اساس ارزیابی هو به‌روزرسانی کرد).
 
از سوی دیگر گلوبال‌تایمز در گزارشی اعلام کرد فرد متهم متولد ۱۹۸۵ در شهر ونژو است، در حالی که جک ما در سال ۱۹۶۴ در هانگژو متولد شده است و به عنوان مسئول تحقیق و توسعه یک شرکت تکنولوژی و اطلاعات مشغول است.
 
پیرو شفاف‌سازی اخبار، سهام علی‌بابا تا پایان روز بیشتر ضرر خود را جبران کرد. واکنش بازار به این موضوع یکی دیگر از نشانه‌های جو مبهمی است که در پی سرکوب‌های دولت چین بر بخش تکنولوژی این کشور از سال ۲۰۲۰ شکل گرفته است.

URL: https://www.ictna.ir/id/135578/

Code: 135578