وزیر ICT ایران: تجربیات خود را در اختیار افغانستان قرار می دهیم/وزیر ارتباطات افغانستان: ۲۰ میلیون مشترک موبایل داریم و عرضه 3G را آغاز کرده ایم

مراسم دیدار فی مابین دو هیات وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ایران و افغانستان در وزارت ICT با حضور نمایندگانی از كشور افغان برگزار شد.


به گزارش خبرنگار ارتباطات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رضا تقی‌پور در این مراسم با اشاره به علایق مشترك بین دو كشور دوست و برادر ایران و افغانستان اظهار كرد: ما خواهان سربلندی افغانستان هستیم و در زمینه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات نیز همواره از مواضع یكدیگر در مجامع بین‌المللی حمایت كرده‌ایم و امیدواریم این سفر در راستای توسعه همكاری فی مابین و با توجه به موقعیت ویژه ایران باشد.


وی گفت: در حال حاضر ایران در مسیر گذر ارتباطات فیبر نوری خود از اروپا، روسیه به سمت جنوب كشور (خلیج فارس) مسیرهای ارتباطی دارد و از غرب به شرق نیز از مسیر تركیه و عراق ترانزیت ارتباطات به سمت افغانستان و هند دارد.


وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات با اشاره به این كه در سفر خود به كشور افغانستان مركز آموزش مخابرات را در این منطقه راه‌اندازی كرده‌ایم اذعان كرد:‌ مركز آموزشی مخابرات كه در كشور افغانستان راه‌اندازی شده به عنوان بخشی منطقه‌ای به حساب می‌آید و امیدواریم كه به همكاری‌ها ما در ارتقای سطح دانش افغانستان و همچنین كشورهای منطقه كمك كند.


وی خاطرنشان كرد:‌ ما در ارتباط با همكاری با كشور افغانستان تمامی سعی خود را داشته‌ایم و بر این اساس از پذیرش مهاجرین افغان نیز در زمان جنگ این كشور به كشور خود حمایت كردیم. هرچند كه امیدواریم بتواند توسط نیروهای بومی خود امنیت را در این كشور برقرار سازد چراكه امنیت توسط خارجی‌ها به هیچ عنوان قابل تامین نیست.


تقی‌پور گفت:‌ ایران امروز صنایع پیشرفته مخابراتی و نرم‌افزاری دارد كه می‌تواند تجهیزات و خدمات خود را در اختیار این كشور قرار بدهد كه البته در زمینه‌های فنی نیز تجهیزات بسیاری وجود دارد كه بنا به تقاضا حاضریم آن‌ها را در اختیار كشور افغانستان بگذاریم.


وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات افزود: كابل شهید قندی كه متولی تامین فیبر نوری است در این كشور تحت پروژه‌های تحقیقاتی به بهره‌برداری رسیده و در حال حاضر زیرساخت‌های افغانستان را در اختیار فعالان این كشور در عرصه فن‌آوری اطلاعات قرار می‌دهد.


در ادامه این نشست وزیر ارتباطات افغانستان نیز با اشاره به این كه امروز احساس خوشی بسیاری داریم كه در مملكت همسایه هستیم و تحت یك سفر رسمی وارد شده‌ایم گفت: با توجه به این كه مدت طولانی در افغانستان شاهد جنگ بودیم در سال‌های اخیر و مخصوصا یك سال گذشته بازسازی امور را در دستور كار خود قرار داده‌ایم واز این جهت از مردم ایران تشكر می‌كنیم كه در بازسازی سازه‌های ما همكاری بسیار خوبی را داشته‌اند.


وی گفت: البته امیدواریم در عرصه‌های متفاوت مخصوصا در بخش فن‌آوری اطلاعات وارتباطات این همكاری‌ها بیشتر شود تا بتوانیم چالش‌های مواجه شده با آن را برطرف كنیم.


زی سنگین خاطرنشان كرد: در این سرمایه‌گذاری ایران در حوزه مركز تحقیقات مخابرات بوده كه امسال 64 نفر فارغ‌التحصیل از آن داشته‌ایم كه در راستای ارائه خدمت به وطن خود آمادگی كامل را دارند.


او گفت:‌اگر مردم افغانستان بعد ازشرایط دشوار جنگ از هر گونه ارتباطی فاقد بودند در حال حاضر پیشرفت خوبی در این حوزه شاهد هستیم و بیش از 85 درصد تحت پوشش ارتباطات مبتنی بر مخابرات هستیم و 20 میلیون خط تلفن همراه را نیز در كشور واگذار كرده‌ایم وعلاوه بر این خدمات اینترنت پر سرعت فعالی را نیز داریم و در روزهای گذشته خدمات نسل سوم تلفن همراه (G3) در كابل آغاز به فعالیت كرده و این نوید پیشرفت ارتباطات كشور افغانستان است و در این حوزه شركت‌های ایرانی تشویق كردیم تا در كشور ما به سرمایه‌گذاری همچون كابل شهید قندی بپردازند.


وزیر ارتباطات افغانستان تصریح كرد: در كشور خود پنج شركت فعال درحوزه مخابرات داریم كه چهار شركت خصوصی و یكی دولتی است و در حال حاضر زیرساخت‌های فیبرنوری را در كشور داریم و مبتنی بر آن خدمات نسل سوم، وایمكس و اینترنت پرسرعت را راه اندازی كرده‌ایم و در افغانستان با توجه به این كه زمینه‌های نوآوری و ابتكار در زمینه مخابراتی بیش از پیش است امید می رود به زودی این خدمات فراگیرتر شوند.

 


​​