رشد مشترکان 3G: عامل اصلي توسعه بازار شبکه زيرساخت اینترنت همراه

chart1


درآمدهاي زيرساخت اينترنت همراه از سال 2008 تا 2011 دو برابر شده و به 6.4ميليارد دلار رسيده است.

به گزارش طیف دو بخش اصلي بازار جهانی موبایل به دروازه­های چندرسانه‌اي موبايل و شبکه بک‌هال مبتنی بر IP آن اختصاص دارد که به سرعت در حال رشد هستند، به طوری که رشد درآمدزايي آنها به ترتيب 176 و 215درصد در بازه زماني بین 2008 تا 2011، افزایش یافته است.
به گزارش طیف، شرکت سيسکو در بخش دروازه­های چندرسانه‌اي موبايل پيشرو است که پس از آن شرکت‌هاي اريکسون و نوکيازيمنس قرار دارند. همچنين سيسکو در بخش بک‌هال IP موبايل نيز پيشتاز بوده و پس از آن، شرکت‌هاي آلکاتل ـ لوسنت و Tellabs قرار گرفته­اند.
البته رشد چشمگير مشترکان 3G، محرک اصلي رشد بازار زيرساخت شبکه اينترنت همراه محسوب می­شود. در واقع، در ميان سال‌هاي 2008 و 2011 تعداد مشترکان 3G در سطح جهان، حدود سه برابر افزايش يافته است و از 376ميليون به 1.1ميليارد نفر در آخر سال 2011 رسيد. با توجه به توسعه گوشي‌هاي هوشمند و تلبت‌ها در شبکه‌هاي باند وسيع همراه، عرضه‌کنندگان خدمات همچنان در زيرساخت اينترنت همراه خود سرمايه‌گذاري مي‌کنند تا بتوانند پاسخگوي افزايش ترافيک ديتا و ويديو مورد نیاز کاربران باشند.
البته اين سرعت رشدي که در بازار شبکه زيرساخت اينترنت همراه شاهد هستيم، به احتمال زياد در آينده نزديک کاهش نخواهد یافت. براساس پيش‌بيني TeleGeography، مجموع تعداد مشترکان 3G و LTE در اوايل سال 2016 به سه ميليارد مشترک خواهد رسيد و متعاقباً درآمدهاي سالانه از زيرساخت اينترنت همراه بين سال‌هاي 2011 تا 2016 به بيش از دو برابر افزايش خواهد يافت.
با وقوع تغيير و تحولات یاد شده در بازار شبکه زیرساخت اینترنت همراه، پيش‌بيني مي‌شود که سطح رقابت ميان وندورهاي شبکه زيرساخت همراه نيز براي کسب درآمدهاي روز‌افزون در این حوزه، بيشتر از گذشته شود.


​​