تلفن همراه

تلاش هماهنگ نوکیا و سامسونگ برای جمع‌آوری گوشی‌های تقلبی از بازار

 

به دنبال تلاش دولت کنیا برای جلوگیری از به‌کارگیری گوشی‌های جعلی و تقلبی در بازار، دو شرکت نوکیا و سامسونگ طرح گسترده‌ای را در این کشور آغاز کرده‌اند تا به موجب آن کاربران در صورت خرید گوشی‌های تقلبی این شرکت‌ها بتوانند آن‌ها را با مدل اصلی تعویض کنند.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، شرکت نوکیا به منظور اجرای این هدف 100 مرکز تعویض گوشی را در کشور کنیا راه‌اندازی کرده است و در مقابل سامسونگ بر 6 شهر اصلی کنیا تمرکز دارد.

پیش‌بینی شده است که در حال حاضر بیش از 3 میلیون دستگاه گوشی تقلبی و جعلی در این کشور استفاده می‌شود که قرار است با مسدود شدن شبکه مخابراتی کنیا در پایان هفته جاری استفاده از این گوشی‌ها غیرممکن شود.

مراکز راه‌اندازی شده توسط نوکیا و سامسونگ علاوه بر دریافت گوشی‌های تقلبی، فعالیت دریافت و بازیافت گوشی‌های کارکرده را نیز دنبال می‌کنند. "بروس هوو"(Bruce Howe) مدیر شعبه نوکیا در آفریقای شرقی اعلام کرد که مشتریان کنیا مانند کاربران در دیگر مناطق جهان از معایب دستگاه‌های الکترونیکی برای محیط زیست آگاهی ندارند و به درستی نمی‌دانند که گوشی‌های فرسوده چه معایبی را برای کره زمین به همراه خواهند داشت

او گفت: «واقعیت این است که تلفن‌های همراه مواد مفید و ارزشمند فراوان از جمله فلزات و پلاستیک‌ها را در خود جا داده‌اند که همه آن‌ها می‌توانند بازیافت شوند».

در هر یک میلیون دستگاه تلفن‌همراهی که بازیافت می‌شود نزدیک به 35 کیلوگرم طلا و 350 کیلوگرم نقره به دست می‌آید.


​​