رگولاتوری

ITU به دنبال توافق ميان اپراتورها براي كاهش هزينه‌هاي رومينگ بين‌الملل است

 

اعضای اتحادیه بینالمللی مخابرات (ITU) در بخش عمومی و خصوصی به دنبال كاهش هزينههاي رومينگ بينالمللي براي مشتركان تلفن همراه هستند.
به گزارش عصر ارتباط، صدور صورت‌حساب براي مشتركان تلفن همراه در زمان استفاده از رومينگ بين‌الملل با هزينه‌هاي بالا معمولا بسياري از آنها را وحشت‌زده مي‌كند. به همين دليل ITU به دنبال آن است تا با توافق ميان اپراتورها، آنها را به كاهش تعرفه‌هاي بين‌الملل ترغيب كند.

اعضاي اتحاديه بين‌المللي مخابرات قرار است شاخص‌هايي را تعيين و به تائيد اعضا برساند تا علاوه بر كمك به مشتركان تلفن همراه، اپراتورها را به توافق بر سر ارائه خدمات رومينگ بين‌‌الملل با تعرفه پايين‌تر تشويق كند. تعیین این شاخص‌ها نخستین توافقنامه بین‌المللی براي حركت به سمت کاهش تعرفه‌های رومینگ بین‌الملل به شمار می‌رود.

در اين ميان به دولت‌ها و رگولاتورها توصیه شده است تا راه‌هایی را برای حفاظت و رعايت حال مشتركان براي انتخاب بهترين گزينه‌هاي موجود در بازارهاي درحال تكامل تلفن همراه پيشنهاد دهند. برای مثال آنها مي‌توانند با شفاف‌سازی اطلاعات موجود درباره سرویس‌های رومينگ بین‌المللی تلفن همراه و تسهیل فرایند استفاده از اين سرويس برای مشتریان تا حتي انتخاب اپراتور مناسب براي آنها اقدام كنند که نه تنها موجب وفاداري بيشتر مشتركان به اپراتورهايشان خواهد شد بلكه آنها خدمات بيشتري را نيز از سرويس‌دهنده خود دريافت خواهند كرد.

ITU از اپراتورها خواسته است تا نسبت به ارسال پيغام‌هاي هشدار براي مشتركان در زمان استفاده از سرويس رومينگ نيز اقدام كنند بطوريكه چنانچه صورت‌حساب آنها به ميزان مبلغ معيني مي‌رسد نسبت به اطلاع‌رساني درباره آن به مشترك اقدام كنند تا او نيز از وضعيت صورت‌حساب خود مطلع  باشد.

اين اتحاديه بين‌المللي درحال حاضرراهکارهای پیشنهادی شامل همکاری اپراتورها و رگولاتورهای منطقه‌ای برای کاهش تعرفه‌ها و تشویق آنها به توافق بر سر کاهش هزینه تمام شده تعرفه‌های رومینگ را دريافت مي‌كند تا پس از بررسي همه آنها به يك توافق همه جانبه برسد.

 رومينگ ايراني

در اين ميان دو اپراتور فعلي تلفن همراه كشور دو سالي است كه باتوجه به حجم بالاي مسافرت مشتركان‌شان به برخي كشورها نسبت به كاهش تعرفه‌هاي رومينگ بين‌المللي در كشورهاي پرترافيك اقدام كرده‌اند.

ايرانسل تعداد مشتركان رومر خود را اعلام نكرد اما از قرارداد اين اپراتور با 393 اپراتور بين‌المللي براي سيم‌كارت‌هاي دائمي، 128 اپراتور براي سيم‌كارت‌هاي اعتباري و 27 اپراتور براي سيم‌كارت‌هاي ديتا خبر داد. همچنين مشتركان اين اپراتور مي‌توانند از خدمات رومينگ‌ بين‌الملل در 2 خط هوايي و 2 خط كشتيراني بين‌المللي نيز بهره‌مند شوند. اين اپراتور قراردادهايي را نيز براي كاهش تعرفه رومينگ بين‌الملل ويژه مشتركان خود منعقد كرده است و نمونه آن كاهش تعرفه تماس‌هاي حجاج در كشور عربستان در موسم حج است كه امسال نيز اين روند ادامه خواهد داشت.

بیشترین حجم تماس‌های رومینگ مشترکان ایرانسل متعلق به کشورهای عراق، ترکیه، امارات و عربستان است كه با افزايش ترافيك تماس‌هاي بين‌الملل طي قراردادي با اپراتورهاي اين كشورها نسبت به كاهش تعرفه‌هاي رومينگ خود اقدام كرده است.

همراه اولي‌ها نيز از 3 ميليون مشترك رومر برخوردار هستند كه از خدمات رومينگ اين اپراتور با 270 اپراتور دنيا براي سيم‌كارت‌هاي دائمي و 45 اپراتور براي سيم‌كارت‌هاي اعتباري بهره مي‌برند. بيشترين حجم تماس‌هاي رومينگ بين‌المللي اين اپراتور نيز به كشورهاي تركيه، امارات، عراق، عربستان، چين، افعانستان، مالزي و آذربايجان تعلق دارد كه اخيرا نيز نسبت به كاهش 60 درصدي تعرفه تماس‌هاي رومينگ بين‌الملل خود با كشورهاي تركيه، عراق و امارت و كاهش 80 درصدي با كشور عربستان اقدام كرده است. تاكنون به جز اقدامات اپراتورها تلاشي براي كاهش هزينه رومينگ در كشور صورت نگرفته، اما با افزايش ترافيك مسافرت‌هاي بين‌المللي و تمايل مشتركان به استفاده از سيم‌كارت‌‌هاي خود در زمان مسافرت، لزوم كاهش اين تعرفه ضروري است و بايد قيمت‌‌ها شكسته شوند. در اين ميان شركت ارتباطات زيرساخت نيز به صورت موازي اقداماتي را براي كاهش هزينه‌‌هاي بستر زيرساختي رومينگ بين‌الملل با اپراتورهاي بين‌الملل انجام مي‌دهد و از هرگونه استاندارد بين‌المللي و مصوبه‌اي براي كاهش اين هزينه‌ها استقبال مي‌كند.حسين معدني‌پور مديركل كنترل و هماهنگي مديريت شبكه شركت ارتباطات زيرساخت، تعرفه و قيمت‌گذاري نهايي اين سرويس را برعهده اپراتورها مي‌گذارد و دخالت اين شركت را در بستر بين‌الملل عنوان مي‌كند.

 اتحاديه اروپا پيشتاز است

سردمدار كاهش هزينه‌هاي رومينگ بين‌الملل، اتحاديه اروپا است كه از چند سال پيش هزينه تماس‌هاي رومينگ بين‌الملل در كشورهاي عضو را كاهش داد. اين اتحاديه با اين بهانه كه بسياري از ساكنين كشورهاي عضو اتحاديه هر روز در سفر هستند و حجم اين مسافرت‌هاي كاري بسيار است و به دنبال آن به صورت‌حساب‌هاي بالاي مشتركان رومينگ منجر مي‌شود، آنها را در مقاطع زماني مختلف ملزم به كاهش تعرفه‌هايشان كرد.

به دنبال آن GSMA اين موضوع را پيگيري كرد تا اپراتورهاي عضوش را به كاهش تعرفه‌هاي رومينگ متقاعد كند و اكنون اتحاديه بين‌المللي مخابرات در يك دستورالعمل جهاني قرار است كاهش اين تعرفه را مصوب و به همه اپراتورهاي دنيا به عنوان يك استاندارد و شاخص ابلاغ كند.


​​