اپراتورها

تاسیس مرکز تحقیق و توسعه نسل پنجم تلفن همراه در دانشگاه Surrey

 

از آنجایی که تعداد برنامه‌های کاربردی با قابلیت اجرا در شبکه‌هایی نظیر اینترنت به سرعت در حال افزایش است، گوشی‌های تلفن همراه به ابزاری مناسب برای دسترسی به اینترنت تبدیل شده‌اند.

به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، چنین رشد بی‌سابقه‌ای در ترافیک دیتا نیاز به معرفی فناوری‌های جدید و پیشرفته‌ای همچون نسل پنجم تلفن همراه را دو چندان کرده است.
به طور معمول هر ۱۰ تا ۲۰ سال نسل جدیدی از استانداردها و تجهیزات تلفن همراه به بازار عرضه می‌شود. در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ نسل پنجم تلفن همراه به صورت تجاری در جهان توسعه یابد و هم اکنون تعدادی از مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی به دنبال آماده‌سازی استانداردها و تجهیزات نسل پنجم تلفن همراه هستند.
از جمله اهداف نسل پنجم می‌توان به استفاده از حداکثر پتانسیل موجود در طیف رادیویی در دسترس و ارائه تکنولوژی‌های سبز اشاره کرد.
دانشگاه Surrey در انگلیس بودجه‌ای ۳۵ میلیارد پوندی را در جهت تاسیس مرکز تحقیقات فناوری نسل پنجم تلفن همراه خود اختصاص داده است.
۱۱ میلیارد پوند از این بودجه از طریق صندوق همکاری‌های فناوری انگلستان صورت پذیرفته و ۲۴ میلیارد دلار آن توسط کنسرسیومی از اپراتورها و تامین‌کنندگان تجهیزات تلفن همراه تامین شده است.
در این کنسرسیوم شرکت‌های سامسونگ، هواوی، تلفونیکا، فوجیتسو، Rohde-Schwarz و AIRCOM حضور دارند.


​​