فناوری اطلاعات

رشد ۱۵ درصدی ابزارهای پردازش ابری خاورمیانه در سال ۲۰۱۲

منبع: همکاران سیستم

 

طبق اطلاعات مندرج در گزارش جدید مرکز تحقیقاتی گارتنر، ارزش بازار خدمات مربوط به فضای پردازش ابری در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تا پایان سال جاری میلادی به ۵/۳۷۸ میلیون دلار خواهد رسید که این رقم گویای رشد ۳/۱۵ درصدی در این زمینه است. 
به گزارش وب سایت itp، در این بازار بخش «فرآیندهای – تجاری – به‌ عنوان – خدمات» (BPaaS) که ۵۲ درصد آن را در اختیار دارد، بیشترین میزان درآمد را از آن خود خواهد کرد. این در حالی است که ابزارهای مدیریتی مبتنی بر فضای پردازش ابری و همچنین خدمات امنیتی سریع‌ترین رشد را در این بازار به خود اختصاص خواهند داد. پیش‌بینی می‌شود بخش‌های مذکور در سال ۲۰۱۲ میلادی رشدی بالغ بر ۴/۴۱ درصد داشته باشند. 
گارتنر همچنین توضیح داد که بخش BPaaS از درآمد ۷/۱۹۱ میلیون دلاری در سال ۲۰۱۱ میلادی به درآمد ۱/۱۹۵ میلیون دلاری در سال جاری خواهد رسید. در سال ۲۰۱۱ سرویس‌های منابع انسانی در بخش BPaaS توانستند ۱۹ درصد از کل بازار سرویس‌های مبتنی بر فضای پردازش ابری در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را از آن خود کنند و قابل ملاحظه‌ترین بخش در جریان پیش‌بینی‌های قبلی به حساب آیند. 
طبق احتمالات مرکز تحقیقاتی گارتنر، تا سال ۲۰۱۶ میلادی بخش تبلیغات فضای ابری به بزرگ‌ترین بخش درآمدزا تبدیل خواهد شد و در مجموع خواهد توانست ۲۲ درصد از کل درآمدهای خدمات عمومی پردازش ابری را در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به خود اختصاص دهد. 
بخش نرم‌افزارهای به عنوان خدمات (SaaS) در سال ۲۰۱۲ میلادی عنوان دومین بخش پر درآمد در این فضا را به خود اختصاص خواهند داد و بر این اساس ۶/۷۴ میلیون دلار از درآمد کلی سرویس‌های پردازش ابری در خاورمیانه را این بخش تولید خواهد کرد. همچنین بخش IaaS نیز که در سال گذشته درآمد ۳۵ میلیون دلاری داشت، به سطح درآمد ۵/۴۷ میلیون دلاری طی سال جاری رسید.

​​