تلفن همراه

گوشی‌های آینده همه حواس 5 گانه انسان را دارند

 

شرکت IBM در پایان هر سال میلادی گزارشی منتشر می‌کند که بر اساس آن 5 فناوری برتر که در 5 سال آینده دنیا را در اختیار می‌گیرند، معرفی می‌شوند. اما این شرکت در پایان سال 2012 تنها روی یک فناوری تاکید کرده است و اگر Big Blue درست گفته باشد، در سال‌های آینده گوشی هوشمند از یک ابزار ساده تغییر حالت می‌دهد و به یک دوست نزدیک برای کاربران تبدیل می‌شود.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، برنامه اصلی 5 در 5 شرکت IBM برای 5 سال آتی روی حواس پنجگانه انسان تاکید دارد نشان می‌دهد که نسل آتی دستگاه‌های الکترونیکی بر اساس الگوریتم‌های پیچیده خود می‌توانند حواس بشری را درک کنند و در مقابل آن پاسخ مثبت نشان دهند. به گفته کارشناسان، اگر چه ما هم‌اکنون از واژه گوشی‌ هوشمند استفاده می‌کنیم، اما باید اعتراف کرد که نام هوشمند برای این دستگاه‌ها پس از افزودن قابلیت‌های یاد شده کاربردی خواهد شد.
 
در این اتفاق قرار است حسگرهایی به گوشی‌های هوشمند افزوده شود تا بتوانند بوها را بفهمند، مزه‌ها را تشخیص دهند، رنگ‌ها را ببینند، سردی و گرمی را حس کنند، زبری و نرمی اشیا را درک کنند و مانند انسان در مقابل اتفاقات طبیعی عکس‌العمل نشان دهند. این گوشی‌ها همچنین در پایان هر تماس به شما نشان می‌دهند که طرف مقابل چه احساسی داشته و در چه شرایط روحی بوده است.
 
البته باید توجه داشت که حس شنوایی و بینایی برای گوشی‌های هوشمند چندان قابل ملاحظه نخواهد بود. زیرا این دستگاه‌ها هم‌اکنون نیز به این قابلیت‌ها مجهز هستند.

​​