اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

December 22, 2012
18:38 شنبه، 2ام دیماه 1391
کد خبر: 52244

امضای تفاهم نامه میان پژوهشگاه ICT و وزارت علوم و کتابخانه ملی برای ایجاد و راه‌اندازی آرشیو وب و جستجو و بازیابی اطلاعات سایت‌ها

 

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت علوم تحقیقات و فناوری و کتابخانه ملی برای طراحی سامانه ای جهت ایجاد یک آرشیو بهینه از وب، تفاهم نامه همکاری منعقد کردند.
 
در راستای طراحی سامانه ای جهت ایجاد یک آرشیو بهینه از وب، با قابلیت جستجو و بازیابی اطلاعات سایت ها و به منظور استفاده در پروژه های داده کاوی و تحقیقاتی موافقتنامه ای میان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی، با حضور دکتر براری رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر مهدی‌نژاد نوری معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر صلاحی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به امضاء رسید.
 
براساس اعلام پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این موافقتنامه مقرر شد سه طرف در راستای طراحی، ایجاد و توسعه سامانه به منظور ایجاد و راه اندازی یک آرشیو بهینه از وب با قابلیت جستجو و بازیابی اطلاعات سایت ها، ایجاد امکان جستجو در آرشیو وب، قابلیت دسترسی اطلاعات ذخیره شده و مقایسه تاریخچه یک سایت و بررسی تحولات آن در طول زمان و همچنین استفاده بهینه از فضای مورد نیاز، با توجه به حجم بسیار زیاد محتوای وب همکاری های لازم را داشته باشند.
 
در این راستا به عنوان اولین گام در تحقق تفاهم نامه مذکور پروژه‌ای با عنوان "طراحی و پیاده سازی آرشیو وب سازمان اسناد و کتابخانه ملی" که از چندی پیش مطالعات و امکان سنجی آن آغاز شده بود توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تعریف شد که در آستانه اجرا است.
 
در این پروژه هدف پیاده سازی آرشیو وب برای سازمانهای متولی مانند کتابخانه ملی و سازمان های مشابه از طریق جمع آوری و حفظ اسناد موجود در وب (دولتی یا غیر دولتی) با فراهم آوری شرایط و امکانات مناسب برای دسترسی کاربران است.
 
تکنولوژی مورد استفاده در این پروژه به روز بوده و تمهیدات لازم برای توسعه و مقیاس پذیری آن در نظر گرفته شده است.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.