تلفن همراه

نوکیا امسال به مایکروسافت و Huawei فروخته می‌شود!

 

شرکت نوکیا که این روزها با مشکلات عدیده خود دست و پنجه نرم می‌کند، چندی پیش گوشی هوشمند Lumia 920 را با تبلیغات بسیار اندک وارد بازار کرد که البته تا حدودی مورد توجه کاربران هم قرار گرفت. اما موسس مرکز Keepskor و همچنین "تریستان لوئیز"(Tristan Louis) از متخصصان مرکز Forbes توضیح داده‌اند که تلاش‌های نوکیا در این بازار رقابتی بیهوده است.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، کارشناسان بر این باورند که 2013 سال جابه‌جایی‌های بزرگ در صنعت تلفن‌همراه است و این طور که اخبار منتشر شده از سوی مدیران نشان می‌دهد، خروج نوکیا از بازار جهانی تلفن‌همراه از بزرگترین اتفاقات این عرصه در سال جاری میلادی خواهد بود.

لوئیز در نشریه Forbes در این خصوص نوشت: «بزرگترین شوک و به اعتقاد من یکی از بحث‌برانگیزترین پیش‌بینی‌ها برای سال جاری خروج نوکیا از بازار جهانی تلفن‌همراه و فروش مرکز تولیدکننده تلفن‌های همراه آن به شرکت چینی Huawei است تا نوکیا پس از آن بتواند تمرکز خود را تنها بر تولید نرم‌افزار و خدمات معطوف کند».

او در ادامه توضیح داد: «نوکیا این روزها امید فراوان به سیستم‌عامل ویندوز فون 8 دارد و تقریبا بازی را به شرکت‌های حاضر در این عرصه باخته است، مایکروسافت و Huawei را به عنوان دو رقیب اصلی برای خرید بخش تولیدکننده تلفن‌های همراه خود می‌بیند و در نهایت مرکز تولید گوشی‌های هوشمند را به نوکیا و مابقی شرکت را به Huawei واگذار می‌کند».

اگر چه پیش‌بینی‌های قبلی لوئیز از جمله احتمال عرضه گوشی هوشمند از جانب شرکت آمازون، احتمال عرضه گوشی هوشمند از جانب مایکروسافت و ... همگی درست بودند، اما این پیش‌بینی وی بسیار بحث‌برانگیز است.

شرکت نوکیا برای 6 فصل متوالی گزارش مالی خود مبنی بر کاهش سود و درآمدهایش را منتشر کرده است که البته پیش‌بینی می‌شود این روند برای فصول پیش‌رو نیز ادامه یابد. همین مسئله موجب شده است تا کارشناسان با قوت بیشتر واگذاری شرکت نوکیا را پیش‌بینی کنند. البته باید توجه داشت که بحث فروش نوکیا به مایکروسافت از اوایل سال 2011 میلادی مطرح شد که البته پس از گذشت مدتی شرکت‌های یاد شده این خبر را تکذیب کردند.


​​