فناوری اطلاعات

گارتنر: جهانیان امسال ۷. ۳ تریلیون دلار در بازار آی تی هزینه می‌کنند

 

موسسه پژوهشی گارتنر در جدید‌ترین گزارش خود پیش بینی کرده است در سال ۲۰۱۳ جهانیان ۷. ۳ تریلیون دلار در بازار آی تی هزینه خواهند کرد. 
 
به گزارش گارتنر، حجم هزینه کرد‌ها در بازار آی تی در سال ۲۰۱۳ به ۷. ۳ تریلیون دلار خواهد رسید که این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۲ حدود ۲. ۴ درصد رشد خواهد داشت. گارتنر پیش از این در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۲ پیش بینی کرده بود حجم بازار آی تی در سال ۲۰۱۳ به ۸. ۳ تریلیون دلار برسد، اما در آخرین گزارش خود در این پیش بینی تجدیدنظر کرده بود. 
 
پیش بینی گارتنر در مورد هزینه کرد‌ها در بازار آی تی بر مبنای مولفه‌های مختلفی مثل وضعیت بازارهای سخت افزاری، نرم افزاری، خدمات آی تی و بازارهای ارتباطات راه دور (تله کام) صورت می‌گیرد. بیش از یک دهه است که بسیاری از مدیران شرکت‌ها و کسب و کارهای فعال در حوزه آی تی از این پیش بینی‌ها برای شناسایی فرصت‌ها و روندهای حاکم بر بازار محصولات خود استفاده می‌کنند. 
آخرین پیش بینی گارتنر حاکی از این است که بازار نرم افزارهای کسب و کار در سال میلادی پیش رو با ۴. ۶ درصد رشد به ۲۹۶ میلیارد دلار خواهد رسید. گارتنر پیش بینی کرده است حجم بازار این نرم افزار‌ها در سال ۲۰۱۴ میلادی نیز به ۳۱۶ میلیارد دلار خواهد رسید. بازار سیستم‌های مورد استفاده در پایگاه‌های داده امسال رشدی ۴. ۵ درصدی خواهد داشت و ۱۴۷ میلیارد درآمد برای عرضه کنندگان خود تولید خواهد کرد. 
براساس این پیش بینی، بازار خدمات آی تی هم با رشدی ۲. ۵ درصدی به ۹۲۷ میلیارد دلار خواهد رسید. بازار ابزارهایی مثل رایانه‌های لوحی، لپ تاپ‌ها و غیره نیز با ۳۹. ۶ درصد رشد به ۶۶۶ میلیارد دلار خواهد رسید. در این میان برای صنعت ارتباطات راه دور (تله کام) نیز رشدی ۴. ۲ درصدی پیش بینی شده است. گزارش گارتنر حاکی از این است که درآمدهای عرضه کنندگان این بازار به ۱ تریلیون و ۷۰۱ میلیارد دلار خواهد رسید.

​​