فناوری اطلاعات

براساس پیشبینی IDC بازار داده‌های کلان تا سال ۲۰۱۶ از ۲۳ میلیارد دلار فرا‌تر می‌رود

منبع: همکاران سیستم

 

شرکت پژوهشی آی دی سی پیش‌بینی کرده است حجم تبادلات در بازار فناوری‌ها و خدمات مرتبط با داده‌های کلان (Big Data) تا سال ۲۰۱۶ به بیش از ۲۳ میلیارد دلار خواهد رسید. 
آی دی سی پیش‌بینی کرده است بازار فناوری‌ها و خدمات مرتبط با داده‌های کلان تا سال ۲۰۱۶ سالانه 7. 31 درصد رشد خواهد داشت و حدود 8. 23 میلیارد دلار درآمد را نصیب شرکت‌های عرضه کننده این فناوری‌ها و خدمات خواهد کرد. بر اساس برآورد تحلیلگران آی دی سی این میزان رشد تقریباً هفت برابر نرخ رشد کلی بازار فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی (ICT) است. 
بنا بر این گزارش، بازار محصولات مرتبط با داده‌های کلان یکی از بازارهای نوظهور در دنیای آی تی است که با شتاب زیادی در حال رشد است. آی دی سی نیز پیش‌بینی کرده است این بازار در سال‌های بین ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ بیشترین نرخ رشد را خواهد داشت. 
آی دی سی همچنین پیش‌بینی کرده است کمبود مهارت‌های مرتبط با تحلیل داده‌های کلان بسیاری از کاربران این فناوری‌ها را به سمت استفاده از راهکار‌ها و ابزارهای تحت پردازش ابری سوق خواهد داد. کاربران برای جبران این کمبود‌ها تمرکز بیشتری بر روی خودکار کردن یا به اصطلاح اتوماسیون کردن راهکارهای مدیریت و تحلیل اطلاعات خواهند کرد. تحلیلگران آی دی سی در این گزارش از برون سپاری نیز به عنوان یکی از گزینه‌هایی یاد کرده‌اند که می‌تواند به عنوان راه حل مهمی برای جبران این مهارت‌ها به کار گرفته شود. 
گفتنی است داده‌های کلان به مجموعه‌ای از داده‌ها گفته می‌شود که به خاطر بزرگی و حجم وسیعشان نمی‌توان آن‌ها را همانند پایگاه‌های داده معمولی مدیریت کرد. گفته می‌شود هم اکنون روزی 5. 2 کینتی لیون بایت (هر کینتی لیون= یک میلیون تریلیون) به حجم داده‌ها و اطلاعات موجود در سراسر جهان افزوده می‌شود و سرعت افزایش داده‌ها نیز به حدی است که همیشه بیش از ۹۰ درصد داده‌های موجود در دو سال گذشته تولید شده است. ابزار و فناوری‌های مختلفی که امروزه در دسترس انسان‌ها قرار دارد، از دوربین و میکروفون و تلسکوپ و گوشی تلفن گرفته تا شبکه‌های بیسیم و ماهواره‌ای همگی در حال تولید اطلاعات و افزایش حجمِ داده‌های کلان هستند. یکی از مثال‌های بارز در این زمینه پایگاه‌های داده‌ها و اطلاعات هوا‌شناسی است. این پایگاه‌ها روزانه حجم بسیار وسیعی از داده‌های مربوط به آب و هوا و تغییرات جوی را گردآوری و ذخیره می‌کنند.

​​