تلفن همراه

سود و زیان واگذاری همراه اول،مخابرات و پست بانک

 

اقتصادایران آنلاین-بیتا کریمی: ارتباطات و فناوري اطلاعات کشور در آذرماه امسال درگیر و دار ماندن و نماندن، بودن و نبودن و انحلال و ادغام بود و برکناری رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوري اطلاعات از مسندش و سپردن سرپرستی این وزارت خانه به علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی و نیز زمزمه های ادغام با وزارت خانه هایی چون راه و شهرسازی یا نیرو به این بلاتکلیفی مهر محکم تری زد. براین اساس و با وجودی که مشخص نیست آیا وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات ادغام می شود یا این وزارت خانه کلیدی از حیث سکوی توسعه و جذب درآمد همچنان به فعالیت خود ادامه مي دهد بررسی وضعیت شرکت های واگذار شده از سوی این وزارت خانه در بورس و فرابورس و تحقق سياست های اصل ۴۴ قانون اساسی در این بخش شاید خالی از لطف نباشد. 
 
شرکت های دولتی با حضور در بازار بورس اوراق بهادار و واگذاری سهام خود به بخش خصوصی در پي افزايش بازدهی تولید، افزایش کمیت و تنوع کالا و خدمات، توسعه بازار سرمایه و گسترده شدن مالکیت سهام هستند.
همچنین اين شرکت ها با جلب سرمايه های پراکنده و پس اندازهای کوچک مردم به وسیله بازار معاملات اوراق بهادار مي توانند سرمايه هایی عظیمی فراهم آورند. اين امر علاوه بر جذب سرمايه های اندک باعث افزايش سرمايه های مولد شده و به رونق اقتصادی منطقه و کشور کمک کنند. 
 
در حالی که در نبود این گونه امکانات جهت سرمايه های کوچک، سرمایه ها به فعاليت های غیرمولد و دلال بازی هدایت مي شوند که موجب ایجاد تورم و دیگر مشکلات اقتصادی نظیر عدم اشتغال، پایین آمدن تولید ناخالص ملی و غیره خواهد شد.
در اين گزارش به وضعيت سهام عرضه شده در بازار بورس و فرابورس سه شرکت ارتباطات سيار، پست بانک و مخابرات ايران در شش ماهه اول سال ۱۳۹۱ و مقايسه با مدت مشابه سال قبل پرداخته شده تا ميزان موفقيت اين شرکت ها در جذب سرمايه هاي متقاضيان خريد سهام بررسي شود. 
 
اما درکل باید اذعان داشت، عرضه سهام شرکت مخابرات ايران از ابتداي سال جاري با نوسانات نزولي قيمت مواجه بود اما با افزايش نسبي قيمت در روزهاي پاياني شهريورماه در وضعيت مناسبي قرار گرفته و انتظار مي رود تا اندازه اي شاهد معاملات بيشتر و صف خريد مناسب تري با توجه به قيمت پايين و وجود ريسک پايين در آينده نزديک باشد. شرکت پست بانک ايران نیز به رغم روند صعودي قيمت پاياني از ابتداي سال با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم، متوقف شد اما شرکت ارتباطات سيار با نماد همراه، از ابتداي سال با نوسانات نزولي مواجه بود و در نيمه مرداد ماه با يک روند ملايم افزايش قيمت مواجه شد که پيش بيني مي شود اين روند ادامه يابد.
 
بررسي حضور شرکت ارتباطات سيار در بازار فرابورس 
شرکت همراه اول از زيرمجموعه هاي شرکت مخابرات ايران با تغيير اساسنامه، از سهامي خاص به سهامي عام، در ۲۱ آذر ماه سال ۱۳۸۹ به عنوان نهمين شرکت در بازار اول فرابورس ايران با نماد معاملاتي «همراه» عرضه شد. سرمايه اوليه شرکت ۲ هزار و۶۴ميليارد ريال بود که ۵ درصد سهام آن معادل ۱۱۳ميليون و ۲۵۰ هزار سهم در ۲۸آذرماه در فرابورس (به عنوان بزرگ ترين عرضه خرد بازار سرمايه ايران) عرضه شد. اين سهام در کمتر از یک دقیقه به فروش رسید. همچنين نيم درصد از سهام شرکت نيز براي کارکنان خود شرکت خريداري شد.
 
قيمت هر سهم ۳۴۹۵ تومان کشف شد و ۱۰۹ میلیون از آن فروش رفت و ارزش روز اين شرکت به بيش از ۷.۲ هزار ميليارد تومان رسيد و با پيش بيني سود ۴۰۷ تومان هر سهم، نسبت P/E آن ۸.۵ مرتبه محاسبه شد؛ با عرضه سهام همراه اول، ارزش فرابورس در پايان آذرماه سال ۸۹ از ۸۰۰ ميليارد تومان به بيش از ۱۰ برابر رسيد و از طريق ۶۳۱ ايستگاه معاملاتي و ۷۲ شرکت کارگزاري انجام شد. 
 
وضعيت سهام واگذار شده شرکت ارتباطات سيار
در روز پاياني فعاليت بازار فرابورس در سال ۱۳۹۰ قيمت پاياني سهام شرکت ارتباطات سيار نسبت به روز قبل ۱۰۶۳ تغيير مثبت داشت و در نهايت نماد همراه با قيمت ۵۵۵۲۲ ريال در آخرين روز سال بسته شد. 
در این میان، از پنجم فروردين ماه سال ۹۱ که اولين روز کاري بازار محسوب مي شود روند قيمت پاياني شاخص نزولي بوده و از ۵۶۰۷۵ ريال به ۵۴۰۵۰ ريال در پايان ماه کاهش يافته است. اين روند در ارديبهشت ماه ادامه يافته و در اولين روز خرداد ماه به ۴۶۷۷۱ ريال رسيده است که با نوساناتي اندک در اولين روزهاي ماه بعد به ۴۵۷۹۹ ريال کاهش يافته است.
 
از روزهاي ابتدايي مرداد ماه با ادامه روند کاهشي در نيمه ماه به کمترين قيمت يعني ۴۰۵۳۲ رسيده و سپس با يک افزايش ملايم به ۴۲۳۰۰ ريال افزايش يافته است و در ادامه قيمت پاياني در بازه زماني نيمه دوم مرداد ماه تا دو هفته اول شهريور با نوساناتي ملايم مواجه شده است.
اما در روز ۲۱ شهريور ماه با يک افزايش نسبتا قابل توجهی به رقم ۴۵۱۷۲ رسيده ولي سه روز بعد به قيمت ۴۴۰۴۰ نزول مي کند و در نهايت در انتهاي شهريور ماه به قيمت ۴۴۹۲۳ ريال مي رسد. 
 
بيشترين حجم معاملات در روزي که سهام بيشترين قيمت پاياني (به استثناي قيمت ابتداي سال) را داشته اند يعني ۴۵۷۹۹ ريال مبادله شده که تعداد ۱۶۲۱۵۳۱ سهم است. ارزش اين سهام در اين روز به ۷۳۲۴۷ ميليون ريال رسيده که تقريبا در هر دو ماه يک افزايش قابل ملاحظه در حجم معاملات به وجود آمده است.
 
مقايسه ميانگين حجم معاملات سهام شرکت ارتباطات سيار
مقایسه ميانگين حجم معاملات انجام شده در شش ماهه اول سال ۹۱ و ۹۰ نشان مي دهد که ميانگين حجم معاملات در شش ماهه اول سال ۹۰ به مراتب از سال ۹۱ بيشتر بوده و بيشترين اختلاف در ماه ارديبهشت صورت گرفته است. از دلايل مهم افزايش ناگهاني حجم معاملات در اين ماه برگزاري اولين مجمع عمومي عادي سالانه همراه اول با حضور بيش از ۹۱ درصد سهامداران در ۶ارديبهشت بود که براي هر سهم، ۵۰۰ تومان سود در نظر گرفته شد. 
 
بررسي سهم شرکت ارتباطات سيار از کل بازار 
شرکت ارتباطات سيار در دوره مورد بررسي، حجم معاملاتي معادل ۱۹۹۷۰۸۶۴ داشته که سهمي بيش از ۰.۱۹ درصد از کل حجم معاملات بازار را به خود اختصاص داده است. اين معاملات ارزشي بيش از ۹۵۳۵۷۴ ميليون ريال داشته اند که سهم ۲.۵۴ درصد از کل ارزش بازار را دارند. بيشترين سهم حجم معاملات اين سهام از کل بازار در ارديبهشت ماه ۰.۸۴ درصد بوده و بيشترين سهم ارزش اين سهام از کل ارزش بازار در فروردين ماه ۵.۴۸ درصد است.
 
بررسي حضور شرکت پست بانک در بازار بورس 
شرکت پست بانک ايران در آخرين روزهاي مهرماه سال ۸۹ از طرف بورس اوراق بهادار تهران پذيرش شد و چهارصد و هفتاد و پنجمین شرکت پذيرفته شده در بورس بود که از تاريخ ۳ آبان ماه ۱۳۸۹ در فهرست نرخ هاي تابلوي فرعي بازار اول قرار گرفت. نماد اين شرکت «وپست» است که در همان اولين روز ورود به بورس در فقط ۶ دقيقه، ۲۸ ميليون و ۵۷ هزار و ۱۵۰ سهم به قيمت هر سهم ۲ هزار و ۳۰۱ ريال آن واگذار شد که با قيمت هر سهم ۲۳۰۱ ريال آغاز و پس از کشف قيمت ۳ درصد ديگر از سهام شرکت در بورس اوراق بهادار واگذار شد. واگذاري سهام شرکت پست بانک تا ?اريخ هفتم تيرماه ۱۳۹۱ با افت و خيز فراوان ادامه يافت تا در نهايت بسته شد که در اين بخش گزارش وضعيت اين شرکت تا اين تاريخ مورد بررسي قرار مي گيرد. 
 
بررسي سهام واگذار شده شرکت پست بانک 
اولين مبادلات سهام شرکت در پنجم فروردين ماه سال ۹۱ به حجم ۱۵۶۹۱ و به قيمت پاياني ۴۲۰۴ صورت گرفت پس از آن تا روز نوزدهم همين ماه روند نزولي قيمت پاياني ادامه يافته و پس از آن تا پايان ماه با افزايش ملايمي به ۴۴۰۶ ريال رسيد. اما در ادامه و شروع ماه ارديبهشت روند افزايش قيمت آغاز شد به طوري که از ۴۳۹۷ ريال در ابتداي ماه به ۵۸۱۴ ريال در انتهاي ماه افزايش يافت. حجم معاملات در آخرين روز اين ماه ۸۰۹۷۵۱ بود.
در خرداد ماه مبادله سهام با قيمت پاياني ۶۰۳۹ ريال و حجم معاملاتي برابر با ۱۱۰۱۸۳۱ سهم آغاز شد، اما در ادامه با يک روند نزولي قيمت به ۵۹۱۷ و حجم معاملات به ۷۸۹۱۹۵ سهم کاهش يافت. تيرماه آخرين ماهي بود که در سال ۹۱ سهام پست بانک عرضه شد و با کاهش قيمت محسوس نسبت به ماه قبل با قيمت ۵۵۹۴ ريال و حجم معاملات ۳۶۹۷۳ سهم عرضه سهام به پايان رسيد. دليل توقف عرضه سهام از سوي بازار بورس اوراق بهادار تعديل درآمد ناشي از هر سهم مطرح شده است.
 
بيشترين قيمت پاياني سهام در سوم خرداد ماه ثبت شد که ۶۱۷۰ ريال بود و بيشترين حجم معاملات ۱۶۱۶۰۴۴۲ سهم در ۱۲ ارديبهشت ماه ثبت شده است که به علت عدم تایید مصوبه مجلس مبنی برحذف نام پست بانک از فهرست واگذاری ها توسط شورای نگهبان بود که موجب شد سهام این شرکت مشمول اصل ۴۴ بعد از مدت ها با رشد قیمت و حجم بالا معامله شود. 
نماد شرکت پست بانک با ۵۶ میلیارد و ۱۱۴میلیون و ۳۰۰ هزار تومان سرمایه با عدم برگزاری مجمع سالانه دو سال مالی ۸۹ و ۹۰ از هفتم تیر ماه سال۹۱ بسته شد که سهامداران را تا حدودي با مشکل مواجه کرد. در سال مالی ۸۹ برای هر سهم در اولین پيش بيني مبلغ ۳۳۰ ریال عایدی خالص به ازای هر سهم در نظر گرفته شده بود که بعد به مبلغ ۳۹۲ ریال افزایش يافت و طبق صورت های مالی حسابرسی شده همان سال مبلغ ۳۶۴ ریال سود خالص برای هر سهم محقق شد.
 
اين شرکت براي سال مالی ۹۰ ابتدا مبلغ ۳۵۵ ریال عایدی خالص برای هر سهم خود پيش بيني کرده بود که طبق صورت های مالی حسابرسی شده سال ۹۰ توانست مبلغ ۱۱۳ ریال از آن را محقق کند. همچنين برای سال مالی ۹۱ در مجمع ۲۶ مرداد مبلغ ۱۳۰ ريال سود خالص پيش بيني شده بود که در دوره سه ماهه اول سال، ۴۲ ریال از آن را محقق کرد.
 
در این میان مشکلات مديريتي، عدم برگزاری مجمع سالانه دوسال مالی ۸۹ و۹۰، تلاش برخی نمایندگان مجلس در حذف نام این شرکت از فهرست واگذاری ها، زیان سهامداران و نبود تصویری روشن از آینده، توقف نماد معاملاتی از ۷ تیر و غیره حاشیه هاي تازه دیگری را براي شرکت به وجود آورد.این شرکت مجمع فوق العاده اي در ۲۶ مرداد برای انتخاب هيات مدیره برگزار کرد و اولین سود هر سهم سال مالی جاری در مجمع فوق، ۱۳۰ريال پيش بيني و اعلام شد. اما پيش بيني سود ۱۳۰ريالي پست بانک برای سال مالی جاری، دامنه حاشيه های این شرکت را افزایش داد و آن را با چالش هايی مواجه کرد. البته انتظار مي رفت که سود هرسهم بیش از سود سال۸۹ باشد، اما سود هر سهم کاهش یافت و به طور کلي بازدهی سهام آن تا قبل از توقف نماد معادل منفی شد. 
 
بر اساس گزارش سازمان خصوصي سازي تا پايان شهريورماه حدود ۲۵ درصد از سهام پست بانک به سبد سهام عدالت واگذار و حدود ۱۱ درصد نیز به بخش خصوصی فروخته شد و حدود ۱۳ درصد دیگر نیز باقی مانده است که باید تعیین تکلیف شود که بنا به همين گزارش تا پايان آبان ماه نحوه واگذاری باقی مانده سهام توسط هیات واگذاری مشخص خواهد شد.
 
مقايسه ميانگين حجم معاملات سهام شرکت پست بانک 
واضح است که امکان مقايسه بين ميانگين حجم معاملات انجام شده فقط در سه ماهه اول سال ۹۱ و ۹۰ وجود دارد. براساس آمارهای موجود ميانگين حجم معاملات در فروردين ماه سال گذشته از سال جاري بيشتر بوده، اما در ارديبهشت ماه به دلايل ذکر شده این حجم معاملات به مراتب از سال ۹۰ بيشتر بوده و در خرداد ماه اختلاف بين حجم معاملات ما بين دوسال کاهش يافته اما مجددا حجم معاملات سال ۹۰ بيشتر شده است. 
 
بررسي سهم شرکت پست بانک از کل بازار 
شرکت پست بانک در سه ماهه اول سال جاري حجم معاملاتي معادل ۴۵۴۳۱۲۸۴ سهم داشته که درصد سهمي بيش از ۰.۳۹ درصد از کل حجم معاملات بازار را به خود اختصاص داده است. اين معاملات ارزشي بيش از ۲۲۴۶۸۵ ميليون ريال داشته اند که سهم ۰.۶۶ درصدي از کل ارزش بازار دارند. بيشترين سهم حجم معاملات اين سهام از کل بازار در ارديبهشت ماه ۰.۷۸ درصد بوده و بيشترين سهم ارزش اين سهام از کل ارزش بازار نيز در همين ماه ۱.۱۸ درصد است.
 
بررسي حضور شرکت مخابرات ايران در بازار بورس 
شرکت مخابرات ايران در سال ۱۳۸۶ چهارصد و چهل و هفتمين شرکت پذيرفته شده در بورس بود که هر سهم آن با نماد اخابر و قيمت اسمي ۱۰۰۰ ريال ارائه شد. در مهرماه سال ۱۳۸۸ پنجاه به علاوه يک درصد سهم شرکت مخابرات ايران به وسيله کنسرسيوم اعتماد مبين خريداري شد. پيش از اين صددرصد سهام اين دولتي بود اما پس از عرضه ۵ درصد سهام براي کشف قيمت، ۲۰ درصد به سهام عدالت و ۵درصد ديگر به عنوان سهام ترجيحي به کارکنان اين شرکت واگذار شد و تنها ۲۰درصد سهام در مالکيت دولت ماند. بزرگ ترين خصوصي سازي در تاريخ بورس ايران مربوط به اين شرکت است و استقبال از اين سهام توسط سرمايه گذاران در بورس باعث حرکت صعودي شاخص هاي بورس شده است. 
 
وضعيت سهام شرکت مخابرات ايران در پايان اسفند ماه سال ۱۳۹۰
مبادله سهام شرکت مخابرات ايران در پنجم فروردين ماه سال ۹۱ به حجم ۸۶۲۴۲۰۶ و به قيمت پاياني ۳۳۶۶ آغاز شد و پس از آن تا پايان ماه با روند نزولي قيمت پاياني به ۳۲۳۴ ريال رسيد. با ادامه روند نزولي در ابتداي ارديبهشت ماه از قيمت پاياني ۳۱۹۲ ريال به ۲۵۴۸ ريال در پايان خرداد ماه کاهش يافت. روند نزولي قيمت همچنان ادامه يافت تا در آخرين روز معاملاتي تير ماه به ۲۳۰۸ ريال، در نيمه مرداد ماه به ۲۲۵۶ ريال و در اول شهريور ماه به ۲۱۹۲ ريال رسيد. اما در نيمه شهريور ماه با يک افزايش به قيمت ۲۲۷۵ ريال رسيده و مجدداً روند نزولي در پيش گرفت و در آخرماه به ۲۲۱۷ کاهش يافت. بيشترين قيمت پاياني سهام در پنجم فروردين ماه ثبت شد که ۳۳۶۶ ريال بود و بيشترين حجم معاملات سهم در چهارم مرداد ماه ثبت شده که ۱۹۱۹۴۳۹۴ سهم است.
 
در ارديبهشت ماه از سوي مديرعامل وقت شرکت مخابرات ايران اعلام شد که سود سهام مخابرات ایران از ۴۳۰ ریال در سال ۹۰ به ۴۲۰ ریال در سال ۹۱ رسید. سود ۴۲۰ تومانی مخابرات ایران درحالی تصویب شد که تصمیم هیات مدیره برای تقسیم سود ۴۱۵ ریال بود.در پنجمین مجمع عمومی سالانه صاحبان سهام شرکت مخابرات ایران سود پیشنهادي هیات مدیره مخابرات ایران برای سال ۹۱، ۴۱۵ ریال بود که 38.436 ریال آن را قابل توزیع اعلام کرده بودند اما در نهايت ۴۲۰ ريال اعلام شد.
 
مقايسه ميانگين حجم معاملات سهام شرکت مخابرات ايران 
در شش ماهه اول سال، ميانگين حجم معاملات سهام اخابر روندي با نوسانات تقريبا يکسان داشته که در انتهاي این شش ماه نسبت به ماه اول کاهش داشته است. اين سهام در مقايسه با مدت مشابه سال قبل کاهش چشمگيري داشته و فقط در تير ماه سال ۹۱ اندکي افزايش نسبت به سال قبل مشاهده مي شود. 
 
بررسي سهم شرکت مخابرات ايران از کل بازار 
شرکت مخابرات ايران در شش ماهه اول سال جاري حجم معاملاتي معادل ۳۲۵۳۱۱۰۱۴ سهم داشته که درصد سهمي بيش از ۰.۴۵ درصد از کل حجم معاملات بازار را به خود اختصاص داده است. اين معاملات ارزشي بيش از ۸۸۳۴۴۹ ميليون ريال داشته اند که سهم ۰.۴۷ درصدي از کل ارزش بازار را دارند. بيشترين سهم حجم معاملات اين سهام از کل بازار در فروردين ماه با ۱.۹۱ درصد بوده و بيشترين سهم ارزش اين سهام از کل ارزش بازار نيز در همين ماه با ۲.۰۵ درصد است.
 
در پایان باید گفت شرکت ها زمانی مي توانند کارایی مناسب در بورس داشته باشد که پیوسته جریان منظمی از منابع مالی را به طرف خود جذب کنند و سود مناسبي در اختیار صاحبان سرمایه قرار دهند. شرکت ها براي جلب سرمايه هاي بيشتر خريداران سهام باید نسبت به اصلاح ساختار مالی و رفع مشکلات خود با استفاده از نظرات مشاوره ای کارگزاران و کارشناسان بورس بیشتر از گذشته اهتمام ورزند. بازدهي سهام اين شرکت ها در شرایطی بیشتر خواهد شد که با يک برنامه وسیع اصلاح اقتصادی و بهبود تفکر اجتماعی همراه باشد. يافتن رویه های مناسبی برای کاهش هزینه و افزایش کیفیت منجر به افزايش سود سهام شده و در راستاي آن افزايش مشارکت سرمایه گذاران را به دنبال خواهد داشت.

​​