تلفن همراه

خدمات بانکي از طريق تلفن همراه نيازمند همکاري اپراتورها

منبع: دنیای اقتصاد

 

مدیر اداره نظام‌هاي پرداخت بانک مرکزی گسترش ارائه خدمات بانکی از طریق تلفن همراه را نیازمند تعامل پایدار بانک مرکزی و اپراتورهای تلفن همراه دانست. ناصر حکیمی در دومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت گفت: طرح سپاس (سامانه پرداخت الکترونیکی سیار) به همین منظور تدوین و راه‌اندازی شده است. وی گفت: اپراتورها نیز به ارائه خدمات علاقه‌مند هستند و بانک مرکزی هم علاقه‌ای ندارد نظام گردش پولی کشور از دسترس خارج شود.
حکیمی اظهار كرد: طرح سپاس، طراحی شده است تا تعاملی مناسب میان نظام بانکی کشور و اپراتورها ایجاد شود. حکیمی گفت: برای بالا بردن توان کنترلی بانک مرکزی، طرح سپاس (سامانه پرداخت الکترونیکی سیار) همه مسیرهای مبادلاتی را در مسیر واحد تجمیع می‌کند تا هزینه‌ها و زمان نظارتی کاهش یابد و بانک مرکزی نیز کنترل مبادلات مالی را حفظ کند.
حکیمی از وارد کردن quotation mark چک quotation mark به نظام مالی جدید کشور خبر داد و تصریح کرد: چک یکی از بازمانده‌های نظام اقتصادی سنتی است که در کنار ابزارهای جدید هم به حیات خود ادامه می‌دهد.وی افزود: در سامانه‌هاي جدید، امکان نظارت و محاسبه در لحظه به وجود ‌آمده است، اما چک باید به صورت دستی و در آخر وقت اداری ثبت شود و باید اهرم‌های نظارتی بر آن افزایش یابد. حکیمی افزود: بانک مرکزی طرح‌هایی درنظر گرفته است که با عملیاتی شدن آن نیز چک وارد فضای مبادلاتی مدرن خواهد شد.

​​