تلفن همراه

پایان عمر شراکت نوکیا و زیمنس

Nokia-Siemens-Networks- NSN.jpg

زیمنس به دنبال متقاعد کردن نوکیا برای یافتن راهکاری برای نجات بیزینس قدیمی و شش ساله شان است و در غیر این صورت نسبت به فروش ۵۰ درصد سهام خود در این کمپانی مشارکتی اقدام خواهد کرد.
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، ماه آوریل امسال تاریخ شراکت آنها به پایان خواهد رسید و هر دو طرف این قرارداد یا باید برای تمدید همکاری با یکدیگر به توافق برسند یا شراکت شان را رها کنند.
 
بلومبرگ به نقل از منابع نزدیک به نوکیا نوشته است که نوکیا مذاکراتی را برای خرید سهام زیمنس و خروج آن از این کمپانی آغاز کرده است و از سوی دیگر به دنبال شراکت با آلکاتل-لوسنت است تا وندور بزرگتری را برای تامین زیرساخت های شبکه تشکیل دهد.
البته مذاکرات نوکیا با آلکاتل-لوسنت نیز با مانع جدیدی مواجه شده است چراکه این شرکت نیز روز گذشته از استعفای بن ورواین مدیرعامل آلکاتل-لوسنت خبر داد.
از سوی دیگر بعید به نظر می رسد نوکیا توانایی خرید سهام زیمنس و مالکیت انفرادی این شرکت را به عهده داشته باشد چرا که این شراکت درحال حاضر از ارزش ۱۳ میلیارد دلاری برخوردار است.
علاوه بر تلاش هر دو شرکت نوکیا و زیمنس برای یافتن شراکت با وندوری دیگر، هر دو سهامدار مدت طولانی است که به دنبال سرمایه گذار خارجی برای واگذاری بخشی از سهام این شرکت برای ایجاد باز سهام شناور هستند.
پیش از این اعلام شده بود که شرکت های TPG، Silver Lake Partners، Blackstone، Bain Capital و KKR با نوکیا زیمنس برای کسب یک سوم سهام این شرکت مذاکره کرده بودند اما ظاهرا مذاکرات آنها سال گذشته شکست خورد.
هرچند نوکیا و زیمنس هر دو سهم یکسانی در این شرکت دارد اما بیشتر مسوولیت ها و نتایج فعالیت های آن روی نوکیا تاثیر دارد زیرا این شرکت در کنترل مدیریت تاثیرگذارتر بوده است.

​​