تلفن همراه

گارتنر: امسال 9/1 میلیارد دستگاه تلفن‌همراه فروخته می‌شود

 

آخرین بررسی‌های مرکز تحقیقاتی گارتنر نشان داده است که در سال 2012 میلادی در مجموع 75/1 میلیارد دستگاه تلفن‌همراه به کاربران جهانی فروخته شده است که این رقم نسبت به فروش سال 2011 میلادی کاهش 7/1 درصدی را نشان می‌دهد.
 
به گفته گارتنر، گوشی‌های هوشمند همچنان سیر صعودی محبوبیت خود نزد کاربران جهانی را دنبال می‌کند و روز به‌روز بر فروش آن‌ها در بازار جهانی افزوده می‌شود. در فصل پایانی سال 2012 رکورد تاریخی فروش گوشی‌های هوشمند شکسته شد و درمجموع 7/207 میلیون دستگاه گوشی هوشمند در بازار جهانی به فروش رسید که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن 3/38 درصد افزایش یافته بود.
 
"آنشول گوپتا"(Anshul Gupta) مدیر تحقیقات مرکز گارتنر در این خصوص گفت: «آخرین باری که شاهد کاهش فروش جهانی تلفن‌همراه بودیم سال 2009 بود. نابسامانی‌ها اقتصاد جهانی در آن سال موجب شد تا کاربران تمایل کمتری به خرید تلفن‌همراه داشته باشند و در مجموع از فروش جهانی تلفن‌های همراه کاسته شود. اما در سال 2012 میلادی رایانه‌های لوحی بودند که بیشترین تاثیر را بر کاهش فروش جهانی تلفن‌های همراه برجا گذاشتند».
 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، در سال گذشته درخواست بازار جهانی برای خرید گوشی‌های معمولی همچنان ضعیف بود و در فصل چهارم این سال از تمایل کاربران برای خرید این محصولات به میزان زیادی کاسته شد. در فصل چهارم سال قبل در مجموع 4/264 میلیون دستگاه گوشی معمولی در دنیا فروخته شد که این رقم کاهش 3/19 درصدی فروش این محصولات را نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن نشان می‌داد.
 
گارتنر همچنین پیش‌بینی کرده است که در سال 2013 میلادی نیز از فروش جهانی گوشی‌های معمولی کاسته خواهد شد. طبق پیش‌بینی‌های این مرکز تحقیقاتی در سال 2013 بیش از یک میلیارد دستگاه گوشی هوشمند در جهان فروخته خواهد شد و مجموع تلفن‌های همراه فروخته شده به کاربران طی این سال به 9/1 میلیارد دستگاه خواهد رسید.

 


​​