تلفن همراه

قائم مقام مدیرعامل رایتل: اپراتورها موظفند رقابت باز و آزاد داشته باشند!

منبع: ایسنا

 

قائم مقام رایتل گفت: در حال حاضر هزینه اپراتورها برای خرید ترافیک جهت ارائه خدمات دیتا بسیار پایین است و این موضوع باعث می‌شود اپراتورها سود خوبی را تجربه کنند اما در آینده با افزایش حجم ترافیک مشتریان قطعا سود اپراتورها در این زمینه کمتر خواهد شد.
 
مددی اظهار کرد: حوزه خدمات باند پهن این اجازه را می‌دهد که اپراتورهای مختلف وارد این عرصه شده و خدمات متعددی ارائه کنند.
 
وی با بیان این‌که این موضوع بر کسی پوشیده نیست ادامه داد: در سال‌های اخیر شاید اتفاقات تجاری که در حاشیه باند پهن صورت گرفته خود تبدیل به دلیلی شده است که لزوم نگهداشت این خدمات را اثبات می‌کند و به نوعی گویای آن است که شاید این فضا از سطح اپراتورها فراتر رفته و ما با مجموعه‌هایی مواجه شویم.
 
او با بیان این‌که در حال حاضر در کشورهای در حال توسعه هر 10 درصد رشد ضریب نفوذ باند پهن منجر به 2.5 درصد رشد و تولید ناخالص داخلی ملی می‌شود اظهار کرد: در حوزه خدمات باند پهن موبایل نسبت به حوزه‌های دیگر دو چندان است و باید تصمیم‌گیران اقتصادی در این زمینه توجه بیشتری داشته باشند چرا که در میان کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نیز میزان فاصله‌ای که در این بخش وجود دارد، کمتر از بخش‌های دیگر است.
 
قائم مقام رایتل عنوان کرد: اکنون با توجه به هزینه‌های به نسبت پایین‌تری در زمینه توسعه باند پهن موبایلی وجود دارد شاید از طریق آن بتوان به مراتب راحت‌تر به اهداف مورد نظر دست یابی پیدا کرد.
 
مددی در ادامه عنوان کرد: شبکه باند پهن ثابت از سال 2000 فعالیت‌های خود را شروع کرد اما این شبکه در موبایل از سال 2007 آغاز به کار کرد اما با این وجود به مراتب سریع‌تر رشد کرد که این مسئله می‌تواند رشد اقتصادی را سریع‌تر محقق کند.
 
وی همچنین عنوان کرد: در سال‌های 2011 و 2012 هزینه اپراتورها برای خرید ترافیک لازم جهت ارائه خدمات دیتا به مراتب پایین‌تر است و این موضوع باعث می‌شود، شرکت‌های فعال در این زمینه حاشیه سود به نسبت خوبی را تجربه کنند اما به هر حال حجم ترافیکی که مشتریان در آینده مطرح خواهند کرد حالت صعودی خواهد داشت و سود اپراتورها کمتر از حالت فعلی خواهد بود.
 
قائم مقام رایتل همچنین عنوان کرد: اگر قرار باشد در این بخش نگاه انحصاری داشته باشیم مناسب نیست. چرا که زمانی ارائه‌کنندگان نرم افزارهایی مانند VOIP کار خود را شروع کرده‌اند اجازه عرضه در بستر موبایل را ندادند و حتی حالا هم ممکن است در مواردی این موضوع میسر نباشد که این به نوعی انحصارطلبی بوده است.
 
او ادامه داد: اما این که این نگاه چقدر هوشمندانه است بحث دیگری دارد و بررسی‌ها گویای آن است که اپراتورها موظف هستند با بقیه تامین کنندگان محتوا رقابت باز و آزاد داشته باشند تا در نهایت این رقابت منجر به افزایش کل درآمد پهنای باند موبایل شود و بدین ترتیب شرایطی ایجاد شود که همه بازیگران این عرصه سر سفره موبایل باند پهن حضور داشته باشند.

​​