تلفن همراه

انتشار دستخط فتاوی مراجع اعظام تقلید در خصوص خدمات مکالمه ویدئویی

 

به گزارش تعامل به نقل از فارس ؛اپراتور سوم تلفن همراه با نام «رایتل» در حالی در چند استان راه اندازی شده است كه با قابلیت ارسال مستقیم تصاویر طرف‌های مكالمه، به عنوان یك خطر بالقوه ولی جدی كیان خانواده‌ها و نسل جوان جامعه را تهدید می‌كند. با تأملی هرچند كوتاه و حتی سطحی به امكاناتی كه این تكنولوژی به سادگی و در سطح وسیعی، در اختیار دختر و پسر معصوم كشور قرار می‌دهد، می‌توان مضرات خانمان براندازی را برای آن برشمرد.

در این رابطه برخی از مراجع عظام تقلید نیز با صدور فتاوایی مخالفت خود با رایتل را اعلام كردند كه در پی متن فتاوایی این مراجع به همراه دستخط آنان می‌آید.

متن فتوای مرجع عالیقدر شیعه، آیت الله العظمی مكارم شیرازی: «به یقین مفاسد این كار از فوائد آن بیشتر است و منشاء مفاسد جدیدی در جامعه ما كه متاسفانه درگیر مفاسد مختلفی است خواهد شد و با توجه به این كه ضرورتی برای اصل این كار نیست بنابراین شركت‌های خصوصی و دولتی باید از آن خودداری كنند».

 

مخالفت مراجع تقلید با رایتل/ دستخط

 

متن فتوای مرجع عالیقدر شیعه، آیت الله العظمی علوی گرگانی: «نظر به اینكه نسل سوم اپراتور تلفنهای همراه با آموزه های دینی در تضاد است و می تواند عفت عمومی جامعه و نظم حاكم بر آن را خدشه دار و خانواده ها را به ورطه ی نابودی اخلاقی و بنیانی بكشد و لذا نصب و راه اندازی این اپراتور  چه از طرف دولت و چه از جانب بخش خصوصی بصلاح نیست و هرگونه اقدامی در این مسیر خلاف شرع است. البته لازم بذكر است كه ما در صدد تخطئه ء اصل فن آوری نیستیم بلكه از آن جهت كه این صنعت زیان و ضرر های فراوانی می تواند برای جامعه اسلامی چه از جهت امنیت اخلاقی و چه از جهت سیاسی و دینی داشته باشد و تهدید كننده بنیان خانواده است ، راه اندازی این اپراتور را جایز نمی دانیم».

مخالفت مراجع تقلید با رایتل/ دستخط

 

متن فتوای مرجع عالیقدر شیعه، آیت الله العظمی سبحانی: «قرار گرفتن چنین گوشی های موبایل در دست جوانان اعم از دختر و پسر مفاسد زیادی دارد، یاید از خرید و فروش آن جلوگیری شود و نباید دولت چنین امكاناتی در اختیار مردم قرار دهد . قواید جزئی در مقابل این مضرات بسیار كوچك است.»

مخالفت مراجع تقلید با رایتل/ دستخط

 

 

متن فتوای مرجع عالیقدر شیعه، آیت الله العظمی نوری همدانی: «با توجه به اینكه مفاسد این كار زیاد است و امكان از هم گسستن اساس خانواده ها نیز هست به علاوه اینكه عفت عمومی را مورد تهدید قرار میدهد بنابراین اقدام به انجام آن جایز نیست».

 

مخالفت مراجع تقلید با رایتل/ دستخط

 

 

۱ دیدگاه

  • پرنیان

    پرنیان

    با سلام تمام این موارد صحیح است اما مگر این تکنولوژی چه تفاوتی با مسنجرهایی که امکان چت تصویری دارند،مثل یاهو، اسکایپ و... دارد؟ پاسخ

​​