تلفن همراه

مدیرکل دفتر فناوری های نوین مرکز پ‍ژوهش های مجلس:

رگولاتوری در حوزه خدمات ارزش افزوده سریعتر عمل کند

 

سازمان تنظیم مقررات در خصوص قانونگذاری در حوزه خدمات ارزش افزوده تلفن همراه سریعتر عمل کند.
"مهدی فقیهی" مدیرکل دفتر مطالعات ارتباطات و فن آوری های نوین مرکز پ‍ژوهش های مجلس در گفت وگو با ستاد اطلاع رسانی کنگره موبایل ایران با بیان اینکه این کنگره فرصت خوبی است که تحولات بازار موبایل و تکنولوژی های جدید را معرفی کند، اظهار داشت: مجریان و سیاستگذاران باید به فکر  سیاست گذاری ، چاره اندیشی  و قانونگذاری در صنعت موبایل باشند.
 
وی با بیان اینکه مرکز پژوهش ها باید تمرکز خود را بروی عملکرد رگولاتوری گذاشته که چگونه اپراتورها را کنترل می کنند، افزود: سازمان تنظیم مقررات در زمینه خدمات ارزش افزوده چندین مصوبه داشته است .
وی با اشاره به اینکه این یک عملکرد رگولاتوری در حوزه ارزش افزوده است، گفت: ولی بر اساس مطالعات انجام شده این فعالیت چندان تکاپوی توسعه خدمات ارزش افزوده موبایل را نداده و باید در این خصوص چاره اندیشی شود.
فقیهی خاطرنشان کرد: سازمان تنظیم مقررات باید متناسب با توسعه خدمات ارزش افزوده تلفن همراه در زمینه مقررات گذاری اقدام  کند.
وی با بیان اینکه کنگره موبایل فرصتی است که همه شرکتها، اپراتورها و شرکت های خدمات ارزش افزوده محصولاتی که به بازار عرضه می کنند را در معرض نمایش قراردهد، افزود: برای رگولاتوری ونهادهای قانون گذار هم زمان مناسبی است که این سرویس ها را قبل از اینکه توسعه پیدا کند شناسایی کرده و برای برخی از این سرویس ها قانونگذاری کند.
وی افزود: رگولاتوری باید یک قدم جلوتر از اپراتورها حرکت کرده و به محض اینکه احساس کند سرویس ارزش افزوده جدیدی قرار است تولید و عرضه شود، کمیسیون فعال شده و مصوبه جدیدی در این خصوص ارایه کند.
فقیهی با بیان اینکه مشکل اساسی ما این است که قبل از اینکه یک فناوری وارد بازار ایران شود فرهنگ سازی صورت نمی گیرد و اجازه میدهیم این فناوری فرهنگش را هم با خود به همراه بیاورد، افزود: اگر در جامعه ما فرهنگ سازی شود جامعه به سمتی می رود که از مزایای تکنولوژی استفاده کند.
وی گفت: بنابراین جامعه نیازمند فضا سازی است و این فضا سازی باید درسطح  جامعه، مردم و سیاستمداران صورت بگیرد.

​​