تلفن همراه

گزارش فرهنگ نیوز از ترویج مصرف گرایی و اسراف در تبلیغات تلویزیونی همراه اول

 

فرهنگ نیوز نوشت: با پیشرفت تبلیغاتی تلویزیونی و گسترش سرویس های مختلف، روز به روز شاهد پیشرفت و گسترش و تنوع در تبلیغات تلویزیونی هستیم. رقابت برای جذب مشتری بیشتر چنان بین سرویس دهنده ها و فروشنده های مختلف افزایش داشته است که از هر راه و روشی برای این کار استفاده می کنند. در این مطلب به بررسی یکی از آنها خواهیم پرداخت.
 
به گزارش فرهنگ نیوز اخیرا شاهد هستیم که سرویس دهنده های موبایل رقابل بسیار فشرده ای برای تبلیغات رسانه ای و تلویزیونی را در پیش گرفته اند. رقابلی بی پایان در ارائه تبلیغ هایی طولانی و با ایده های مختلف و متنوع.
 
اما موضوعی که این روزها نگران کننده است این است که این تبلیغات تجاری چنان وارد حوزه سبک زندگی و فرهنگ کشور شده اند که جای تامل دارند.
 
اخیرا همراه اول در تبلیغی جدید، مکالمه بین زوج های جوانی را به نمایش میگذارد که آنها برای دستیابی به امتیازهای طرح "هزاران لبخند زمستانی" حتی در زمانی که به منزل رسیده اند و یا قرار است در کمترین زمان به خانه برگردند، اقدام به صحبت تلفنی می کنند. صحبت های غیرضروری و تنها با هدف کسب امتیاز و بلکه برنده شدن در این طرح.
 
به نظر می رسد با کمی دقت در این گونه تبلیغ ها می توان به متعارض بودن آنها با فرهنگ ایرانی اسلامی پی برد. شاید به ظاهر چنین تبلغاتی اثرات منفی چندانی نداشته باشند، اما با کمی دقت می توانیم مشاهده کنیم که وجود بیش از یک سیم کارت در بین افراد جامعه بسیار رواج پیدا کرده است، سیم کارت هایی که وجود آنها هیچ الزامی ندارد. در ادامه این تبلیغ و فرهنگ اشتباه شاهد در دسترس قرار گرفتن موبایل ها و گوشی های هوشمند در هر رنده سنی هستیم که حاشیه ها و انحراف های بسیاری را در پی دارد.
 
تبلیغ و ترویج خرید وسایل و ابزارهای غیر ضروری از جمله مسائلی است که به افزایش تجملات و تنگ دستی های اقتصادی دامن می زنند. مصرف زدگی و اشتهایی سیری ناپذیر که نه تنها سبب بالا رفتن سطح توقع (توقع غیر ضروری) مردم و بلکه باعث کاهش رضایت جامعه از وضع اقتصادی می شود. 
 
همچنین در حدیثی گرانقدر از پیامبر گرامی (صلى الله عليه وآله) می خوانیم: 
لا خَيرَ في السَّرَفِ ، ولا سَرَفَ في الخَيرِ . 
پيامبر خدا صلى الله عليه وآله : در اسراف خيرى نهفته نيست ودر كارهاى خير اسراف نيست .
(منتخب ميزان الحكمه و ميزان الحكمه ج۴ص۴۴۴به بعد)
 
و همچنین از امام على عليه‏السلام نقل شده است:
فَدَعِ السرافَ مُقتَصِدا وَاذكُر فِى اليَومِ غَدا وَأَمسِك مِنَ المالِ بِقَدرِ ضَرورَتِكَ وَقَدِّمِ الفَضلَ لِيَومِ حاجَتِكَ؛
اسراف را رها كن و ميانه‏روى در پيش‏گير و امروز به ياد فردا باش و از مال به اندازه ضرورتت نگه‏دار و اضافى آن را براى روز نيازمنديت (قيامت) پيش فرست.

​​