فناوری اطلاعات

میزان اعلامی صادرات نرم‌افزار در سال گذشته دقیق نیست

 

ایلنا - معاون توسعه فناوری و تجارت الکترونیکی وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد مرکز آمار ایران متولی محاسبه شاخص رشد تجارت الکترونیکی در کشور شده است و نهادهای دیگر نیز باید اطلاعات دقیقی را مربوط به حوزه فناوری اطلاعات منتشر کنند.
 
محمد صادق مفتح در ادامه با اشاره به اختلاف نظر موجود بین گمرک و صادرکنندگان درباره نحوه قیمت‌گذاری نرم‌افزارهای صادراتی گفت: براساس آمار سازمان توسعه تجارت، صادرات نرم‌افزار در سال گذشته به حدود 100 میلیون دلار رسید که البته این رقم چندان دقیق نیست. وی افزود: مرکز آمار ایران متولی محاسبه شاخص رشد تجارت الکترونیکی در کشور شده است و نهادهای دیگر نیز باید اطلاعات دقیقی را مربوط به حوزه فناوری اطلاعات منتشر کنند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه طبق اهداف برنامه پنجم توسعه باید 20 درصد از تجارت داخلی و 30 درصد از تجارت خارجی کشور به شکل الکترونیکی انجام شود گفت:‌ ایجاد هر شغل در صنعت فناوری اطلاعات به حدود 20 هزار دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد؛ در حالی که این رقم در صنایع پتروشیمی و فولاد به ترتیب به 380 و 250 هزار دلار می‌رسد.
مفتح با اشاره به مزیت کشور در حوزه صادرات نرم‌افزار عنوان کرد: باید تا پایان برنامه پنجم توسعه دو درصد از تولید ناخالص داخلی کشور به ارزش 10 میلیارد دلار و یک و نیم درصد از صادرات غیر نفتی کشور به ارزش 800 میلیون دلار از طریق صنعت فن‌آوری اطلاعات تامین شود.
نخستین همایش بین‌المللی صنعت و صادرات فناوری اطلاعات، اردیبهشت سال‌ آینده با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار می‌شود. 

​​