اپراتورها

رئیس کمیته فناوری‌های نوین مجلس: نظارت بر محتوای پیامک‌ها غیرممکن است

 

محمد سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات و ارتباطات خبرگزاری تسنیم ، با بیان اینکه نظارت بر محتوای پیامکی تلفن همراه توسط هر کسی قابل انجام نیست، اظهار کرد: چنین صحبت و بحث‌هایی به هیچ عنوان نباید رسانه‌ای شود چه برسد به اینکه بخواهد اجرایی شود.
 
رئیس کمیته فناوری‌های نوین مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تا حال حاضر چنین موضوعی انجام نمی‌شده، عنوان کرد: بعید است مرکزی همچون رسانه‌های دیجیتال که تصمیم‌ساز در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیست بخواهد چنین کاری را انجام دهد زیرا توانمندی آن را ندارد.
 
وی در پاسخ به اینکه این موضوع در نشست خبری مطرح شده پس قطعا قابلیت انجام دارد، اذعان کرد: باز هم می‌گویم که توانمندی این کار نیست چرا که ارتباطات تلفنی در کشور ما روزانه بالغ بر 400 میلیون به بالا و گاها اتباطات نزدیک به میلیارد است، اگر بخواهد به هر دلیلی نظارت بر این ارتباطات صورت گیرد، کندی شبکه ارتباطاتی را خواهیم داشت و بسیاری از تماس‌ها به مقصد نرسیده، قطع خواهند شد.
 
وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر اینکه با حرف‌های چالش برانگیر نباید مردم را با درگیری ذهنی روبرو کنیم، ابراز کرد: مدیریت شبکه بحثی جدا از شنود و کنترل است؛ در مدیریت شبکه تمامی ما معتقدیم که شبکه ارتباطاتی باید نظارت شود تا اتصال برقرار شده بین دو نقطه مورد شنود نقطه سومی قرار نگیرد که طرفین از آن بی‌اطلاع باشند و از این حیث نیاز به مدیریتی واحد بر روی شبکه است.
 
وی ادامه داد: در ارتباطات شبکه‌ای نیز برای تبادلات مالی نیاز به چنین مدیریتی وجود دارد اما اینکه کسی بیاید محتوای پیامک را چک یا ارتباطات صوتی را کنترل کند به هیچ عنوان پسندیده به شمار نمی‌رود چرا که قرار نیست تجسس و تفتیش عقاید کنیم.

​​