تلفن همراه

ساخت نخستین تلفن‌همراه با قابلیت کاشت در مغز انسان

brain_implant3.jpg

گروهی از کارشناسان حوزه مهندسی مغز در دانشگاه براون آمریکا حسگر قابل شارژ بی‌سیمی برای مغز انسان طراحی کرده‌اند که می‌تواند به طور کامل درون مغز کاشت داده شود و به صورت لحظه به لحظه سیگنال‌های دریافتی از بیش از 100 نورون مغزی در اشیا آزاد متحرک را دریافت کند.

 
جزئیات مربوط به این دستگاه که با انرژی بسیار کم فعالیت می‌کند در آخرین شماره از نشریه بین‌المللی مهندسی عصبی منتشر شده است و بر اساس آن گفته می‌شود که این دستگاه هم‌اکنون مراحل آزمایشی خود روی مغز حیوانات را برای دوره زمانی بیش از یک سال با موفقیت پشت‌سر گذاشته است و نخستین محصول در حوزه رابط مغز – کامپیوتر محسوب می‌شود.
رابط‌های مغز – کامپیوتر می‌توانند به افرادی که دچار فلج‌های شدید هستند کمک کنند تا با استفاده از نیروی تفکر کنترل دستگاه‌ها را در اختیار بگیرند.
"آرتو نورمیکو"(Arto Nurmikko) پروفسور مهندسی مغز در دانشگاه براوان در این خصوص توضیح داد که این دستگاه قابلیت‌هایی در اختیار دارد که می‌توان آن وابسته به خانواده تلفن‌های همراه دانست. تنها قابلیتی که این تلفن‌همراه ندارد انجام مکالمه با آن است که در عوض به صورت بی‌سیم با مغز مکالمه برقرار می‌کند.
 

​​