تلفن همراه

فناوری اتمی برای ساخت نسل جدید تراشه‌های رایانه‌ای

شرکت IBM از روش علمی جدیدی برای ساخت مواد در مقیاس اتمی خبر داده است که می‌تواند روشی نوین برای ساخت حافظه‌های غیرفرّار و تراشه‌های منطقی محسوب شود که نسبت مصرف انرژی در آن‌ها نسبت به حافظه‌های سیلیکونی امروزی بسیار کاهش میابد.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، دانشمندان IBM به‌جای استفاده از مواد الکتریکی معمول که در ابزارهای نیمه‌هادی امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرند روشی نوین را برای راه‌اندازی تراشه‌ها به کار برده‌اند که در آن از جریان‌های یونی استفاده می‌شود که طی آن اتم‌های شارژ شده به حرکت درمی‌آیند و گفته می‌شود که این دقیقا همان روشی است که مغز انسان دنبال می‌کند.
رایانه‌های امروزی به‌طور معمول از تراشه‌های نیمه‌هادی مبتنی بر فناوری‌های پردازشی CMOC بهره می‌برند که برای مدت‌های طولانی تصور می‌شد قدرت اجرایی این تراشه‌ها نسبت به مدل قبلی دو برابر افزایش یافته است و هر دو سال اندازه و قیمت آن‌ها کاهش میابد.
اما مواد و فناوری برای توسعه و ساخت تراشه‌های CMOS به صورت فیزیکی دنبال می شود و در قابلیت‌های اجرایی آن‌ها محدودیت‌های فراوانی وجود دارد و به همین خاطر دانشمندان به فکر استفاده از راهکارهای جدید برای توسعه هرچه بیشتر این محصولات و کاهش مصرف انرژی در آن‌ها افتاده‌اند.
دانشمندان مرکز تحقیقاتی IBM نشان داده‌اند که می‌توان از اکسید فلز در سیستم‌های عایق و رسانا در تراشه‌های رایانه‌ای بهره بود و کارایی این محصولات را به حداکثر و میزان مصرف انرژی در آن‌ها را به حداقل رساند.
 

​​