فناوری اطلاعات

شعار روز جهانی مخابرات مشخص شد: ICT و افزایش ایمنی جاده ها

منبع: مهر

 

پیام دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات به مناسبت روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی سال 2013 ( 27 اردیبهشت ماه 1392 ) با شعار انتخابی " فناوری های اطلاعات و ارتباطات و افزایش ایمنی جاده ها" منتشر شد.
 
اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) که یک سازمان بین المللی وابسته به سازمان ملل متحد است و وظیفه قانونگذاری و مدیریت فضای فرکانسی، تدوین استانداردهای تبادل داده و اطلاعات و همچنین کمک به رشد و توسعه ارتباطات در سراسر جهان را به عهده دارد همه ساله به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی مخابرات با انتخاب یک شعار، سیاست یکساله مخابرات جهانی را تعیین می کند.
 
امسال نیز دکتر حمدون توره دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات با اعلام شعار "فناوریهای اطلاعات و ارتباطات و افزایش ایمنی جاده ها" پیام این اتحادیه را منتشر کرد.
 
وی با بیان اینکه فناوری های اطلاعات و ارتباطات (فاوا)، در هر گام از زندگی مردم، دارای نقشی کاتالیزوری در ایجاد و اغتنام فرصت ها هستند اظهار داشت: امروزه ما هنگامی که در خودروهای مان در حال رانندگی هستیم، وسایلی در اختیار داریم که با چند اشاره انگشت به ما، امکان برقراری ارتباط در سراسر جهان، کاوشگری در ترافیک سنگین و مسیریابی در مناطق ناآشنا را می دهند؛ در عین حال ما می توانیم از میان انبوهی از سرگرمی ها اعم از  موسیقی، برنامه های رادیویی، تلویزیونی یا رسانه های اجتماعی گزینه مورد علاقه خود را در حین رانندگی انتخاب کنیم.
 
وی خاطرنشان کرد: باید تضمین کنیم به ویژه به هنگام رانندگی به منظور پیشگیری از سوانح و آسیب دیدگی، از آنها مسئولانه و محتاطانه استفاده کنیم.
 
به گفته دبیرکل ITU ، ایمن سازی راهنمایی و رانندگی، یک نگرانی جهانی برای بهداشت و سلامت عمومی و پیشگیری از آسیب دیدگی است و همه ساله، عمدتا در کشورهای در حال توسعه در سراسر جهان، یک میلیون و سیصد هزار نفر در اثر تصادفات جاده ای جان می دهند و 20 تا 50 میلیون نفر دیگر نیز مجروح می شوند. لذا، در مقیاس اقتصاد جهانی، زیانی حدود 518 میلیارد دلار به دولت ها و افراد وارد می شود.
 
توره افزود: حواس پرتی راننده و رفتار استفاده کنندگان از جاده ها، نظیر رفتاری که کاربران، به هنگام "پیام رسانی متنی" و تعامل با سامانه های ناوشگری یا برقراری ارتباط درون خودرویی در حین رانندگی، از خود بروز می دهند، از مهم ترین عوامل دخیل در وقوع سوانح مرگبار راهنمایی و رانندگی هستند. براین اساس به کاربران توصیه می شود در حین رانندگی نگذارید فناوری حواس تان را پرت کند! نه از تلفن همراه استفاده کنید و نه سامانه ناوشگری تان را تنظیم کنید. نگذارید کار با این فناوری ها موجب حواس پرتی شما شود. ارسال یک پیام متنی یا "توییت کردن" در حین رانندگی، بسیار خطرناک است و باید به هر قیمتی از آنها اجتناب کرد.
 
وی گفت: در عین حال، کشورهای عضو و شرکای صنعتی مان را به ترویج واسط ها و افزاره های دست آزاد ایمن در خودروها فرا می خوانم و از آنها می خواهم اقداماتی در راستای رفع حواس پرتی ناشی از استفاده از فناوری در حین رانندگی اتخاذ کنند. همگام با وضع سیاست های ملی برای ترغیب استفاده از فاوا در ارتقاء ایمنی راهنمایی و رانندگی، ما همچنین باید به توسعه و کاربرد سامانه های ترابری هوشمند بپردازیم.
 
دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات با بیان اینکه اتخاذ چنین اقداماتی نه تنها به پیشگیری از تصادفات رانندگی کمک می کند بلکه همچنین کارآمدی ها در مدیریت راهنمایی ورانندگی را به شیوه مبارزه با آثار سوء دگرگونی آب وهوا و گرمایش جهانی ارتقاء می دهد، ادامه داد: اتحادیه بین المللی مخابرات استانداردهایی را برای واسط های کاربری و سامانه های ارتباطی ایمن در خودروها طراحی کرده تا با رفع حواس پرتی های ناشی از فناوری، عملکرد رانندگان را بهینه سازد.
 
به گفته وی اتحادیه بین المللی مخابرات همچنین تلاش می کند استانداردهای روزآمد فاوا برای ساخت سامانه های ترابری هوشمند و ایمنی راننده را که آمیزه ای از فناوری های رایانه ای، ارتباطی، مکان یابی و خودکارسازی فرایندها را به خدمت می گیرند، پدید آورد.
 
توره گفت: موضوع روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی امسال یعنی فناوری های اطلاعات و ارتباطات و افزایش ایمنی جاده ها در سال های آتی نیز با مشارکت بخش خودروسازی و اصناف خودروسازان سراسر جهان با همکاری فدراسیون بین المللی خودرو (F.I.A) پیشرفت خواهد کرد،

​​