تلفن همراه

تلفن همراه چهل ساله شد

martin_cooper.jpg

امروز، چهارشنبه سوم آوریل، چهلمین سالگرد ساخت اولین تلفن همراه (موبایل) دنیاست.

 
روز سوم آوریل سال ۱۹۷۳ میلادی، مارتین کوپر، از مهندسان ارشد شرکت موتورلا به مهندس دیگری که در یک شرکت مخابراتی رقیب مشغول به کار بود، زنگ زد و به او گفت که با یک "تلفن سیار واقعی" با او صحبت می‌کند.
 
به گزارش بی بی سی، بر اساس گزارشی که اتحادیه بین‌المللی مخابرات در سال ۲۰۱۲ میلادی ارائه کرد، ۶ میلیارد اشتراک تلفن موبایل در سراسر جهان ثبت شده است.
 
جمعیت کنونی جهان حدود ۷ میلیارد نفر است.
 
دکتر مایک شورت، رئیس سابق موسسه مهندسی و فناوری می‌گوید: "در مدت ۴۰ سال، طی روندی خیلی سریع، تلفن همراه از ابزار دست تجار و بازرگانان به یک کالای مصرفی عمومی تبدیل شد و الان وسیله‌ای برای دسترسی به اینترنت هم است."
 
او اضافه می‌کند: "در آینده، شاهد ظهور ابزارهای بیشتری که قابل پوشیدن هستند، خواهیم بود."
 
دکتر شورت می‌گوید: "(با این ابزارهای جدید در آینده) حس‌های دیگر خود را هم به کار خواهیم گرفت. این حرکت، با عینک‌هایی که به تازگی عرضه شده‌اند، آغاز شده است."
 
'پدر' تلفن همراه
مارتین کوپر که الان ۸۵ ساله است، به عنوان "پدر" تلفن همراه (موبایل) شناخته می‌شود.
 
او در یک مصاحبه‌ با بی‌بی‌سی اعتراف کرد که در آن زمان احتمال می‌داد که هزینه‌های اولیه تولید این ابزارهای ارتباطی، مانع تولید و عرضه انبوه تلفن‌های همراه شود، اما در عین حال، می‌دانست که این وسیله‌های سنگین‌وزن و بزرگ، به احتمال زیاد در آینده کوچکتر و سبک‌تر خواهند شد.
 
هزینه تولید اولین مدل‌های تلفن همراه در سال ۱۹۸۳ میلادی بین دو هزار و ۳۰۰ تا سه هزار و ۵۰۰ دلار بود.
 
کوپر گفت: "این تصور را داشتیم که یک روز، تلفن‌های همراه به حدی کوچک خواهند شد که بتوانید آنها را به گوشتان وصل کنید یا حتی زیر پوست خود نصب کنید."
 
او می‌گوید که اولین‌بار در اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی به فکر ابداع تلفن همراه افتاد، یعنی زمانی که تلفن‌هایی در خودروها تعبیه شدند و استفاده از آنها رواج پیدا کرد.
 
او اضافه کرد که به دنبال ابداع چیزی بود که "نماینده یک فرد باشد و هر کس شماره تلفنی برای خودش و نه برای منزل یا میز کارش" داشته باشد.
 
آقای کوپر گفت: "برایم خوشایند است که تاثیری کوچک بر زندگی آدم‌ها داشته‌ام، چون این تلفن‌ها شرایط زندگی آدم‌ها را بهتر و آسان‌تر کرده‌اند و باعث شده‌اند که آنها احساس امنیت بیشتری داشته باشند."

​​