سخت‌افزار

با گسترش محتوای دیجیتال رخ داد

رونق در بازار جهانی هاردهای اکسترنال

منبع: دنیای اقتصاد

 

محتوای دیجیتالی به سرعت در حال رشد هستند و در واقع این اطلاعات مختلف هستند که هر روز به صورت دیجیتالی در می‌آیند و در سیستم‌های متفاوت ذخیره‌سازی، ذخیره می‌شوند. درست به همین دلیل هم هست که با گسترش و افزایش میزان اطلاعات و محتوای دیجیتالی سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مختلفی به سرعت طراحی و تولید می‌شوند تا امکان ذخیره این اطلاعات را به کاربران سرتا‌سر جهان بدهند. 
 
 
جدیدترین گزارش‌ها در این مورد نشان می‌دهد که میزان درآمد شرکت‌های تولیدکننده سیستم‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر هاردهای اکسترنال به سرعت در حال افزایش است. آخرین گزارش تحقیقاتی منتشر شده توسط موسسه تحقیقاتی IDC در این مورد نشان می‌دهد که درآمد تولیدکنندگان هاردهای اکسترنال در فصل چهارم سال 2012 رشد 3/2 درصدی داشته و این میزان رشد برای کل سال گذشته میلادی به 7/4 درصد رسیده است. 
این گزارش نشان می‌دهد که میزان درآمد جهانی بازار هاردهای اکسترنال در فصل آخر سال میلادی گذشته با رشد 3/2 درصدی به 7/6 میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که در فصل چهارم سال 2012 مجموع بازار هاردهای اکسترنال و اینترنال درآمد جهانی 6/8 میلیارد دلار داشته که این میزان در مقایسه با فصل چهارم سال 2011 رشد 7/0 درصدی را به ثبت رسانده است. به طور کلی حجم سیستم‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر هارد درایوها در فصل چهارم سال 2012 به 8 اگزابایت (8 میلیون گیگابایت) رسیده که این حجم رشد سالانه 3/25 درصدی داشته است.
بازار جهانی هاردهای اکسترنال در کل سال 2012 درآمد 7/24 میلیارد دلاری از محل فروش داشته است که این میزان رشد سالانه 7/4 درصدی را نسبت به سال 2011 نشان می‌دهد. از طرفی کل حجم سیستم‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر هاردهای اکسترنال در سال 2012 از مرز 20 اگزابایت گذشته که این رقم افزایش 27 درصدی را در مقایسه با سال 2011 تجربه کرده است.
«اریک شپارد» یکی از تحلیلگران و کارشناسان موسسه IDC در این زمینه می‌گوید: «اگرچه روند رشد بازار هاردهای اکسترنال در فصل چهارم سال 2012 کمی کندتر شده بود، اما بازار این محصولات در سال 2012 رشد قابل توجهی را برای خودش به ثبت رسانده است و توانسته با درآمد کل 7/24 میلیارد دلاری رکورد مناسبی از خودش به جا بگذارد.»
در میان شرکت‌های تولیدکننده بزرگ بازار جهانی هاردهای اکسترنال، شرکت EMC توانسته حاکمیت خودش را بر این بازار در فصل چهارم سال 2012 حفظ کند و سهم بازار 7/30 درصدی را در این فصل به دست بیاورد. بعد از آن شرکت‌های IBM و NetApp به ترتیب با سهم 15 درصدی و 6/11 درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در این میان شرکت‌های HP و Hitachi تنها توانسته‌اند نتایج راضی‌کننده‌ای به دست آورده و رشد چندانی را به ثبت نرسانده‌اند. این دو شرکت به ترتیب سهم 3/9 درصدی و 8/8 درصدی را در این فصل به خودشان اختصاص داده‌اند.

​​