باندپهن ثابت

عضو هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد

ایران نامزد مسیر رسیدن کابل فیبربین المللی به اروپا شد

 

عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: قرار است یک کابل بین‌المللی جدید به نام SEMIV 5 از آسیای جنوب شرقی تا اروپا کشیده شود. ایران مسیر کاندیدای برای رسیدن به اروپا است و با کنسرسیوم کابل EPEG در این مناقصه شرکت کرده است.
 
احمد پورنگ‌نیا در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: به تازگی برنامه‌ریزی برای کشیدن یک کابل بین‌المللی به نام SEMIV 5 آغاز شده است.
 
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: تاکنون چند مدل از پروژه کابل SEMIV اجرا شده است که کابل‌های SEMIV 3 و SEMIV 4 قدیمی‌تری هستند و اکنون برنامه‌ریزی برای کشیدن کابل SEMIV 5 در دستور کار قرار گرفته است.
 
وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری عمده این پروژه توسط 3 سرمایه گذار بزرگ چینی و شرکای دیگری انجام شده و این کابل قرار است از آسیای جنوب شرقی (سنگاپور) تا اروپا کشیده شود.
 
پورنگ‌نیا افزود: پروژه SEMIV 5 هنوز به مرحله فیبر کشی وارد نشده و در مرحله مسیر یابی است. در این مرحله راه‌های مختلف بررسی و بهترین‌ راه‌ برای انتقال ظرفیت انتخاب می‌شود.
 
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: ایران یکی از مسیرهای کاندید این پروژه است، تا از طریق ایران ترافیک از آسیای جنوب شرقی به اروپا برده شود.
 
وی ادامه داد: مصر نیز از دیگر گزینه‌ها است.
 
پورنگ‌نیا تصریح کرد: برای عبور ترافیک این پروژه از مسیر ایران، کنسرسیوم چهارجانبه کابل EPEG که از چند سال پیش اجرایی شده و ایران یکی از قطب‌ها و شرکای آن بوده است در مناقصه SEMIV 5 شرکت کرده است.
 
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: این مناقصه بر مبنای این است که کابل EPEG و دیگر رقبایش، به ازای عبور هر 10 گیگ ترافیک چقدر مطالبه می‌کنند که در صورت برنده شدن EPEG در مناقصه ترافیک عظیمی از طریق ایران به اروپا منتقل خواهد شد.

​​