امنیت

فناوری اطلاعات

May 1, 2013
0:29 چهارشنبه، 11ام اردیبهشتماه 1392
کد خبر: 54758

دستورالعمل جدید اشتراک گذاری اطلاعات دردستگاههای دولتی

 

معاون سازمان فناوری اطلاعات از تدوین دستورالعمل اشتراک گذاری اطلاعات و خدمات دستگاههای دولتی در راستای انسجام اطلاعات در شبکه ملی خبر داد و گفت: با تصویب این دستورالعمل، کشور به اجرای دولت الکترونیک یک گام نزدیکتر می شود.
علی اصغر انصاری در گفتگو با مهر، از تدوین دستورالعمل بند الف ماده 3 آیین نامه اجرایی بند ب ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه کشور خبر داد که از سال گذشته در سازمان فناوری اطلاعات تهیه شده و هم اکنون برای مراحل تصویب به کارگروه مدیریت فاوای دولت ارسال شده است.
 
وی این دستورالعمل را از جمله مهمترین دستورالعمل هایی دانست که در حوزه دولت الکترونیک نیاز است و زیرساخت آن شبکه ملی اطلاعات و مراکز داده دستگاهی خواهد بود و گفت: در ماده 3 بند الف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است دستورالعمل ها و ضوابط فنی بانکهای اطلاعاتی و تبادل و به اشتراک گذاری اطلاعات را تدوین و پس از تصویب به دستگاههای اجرایی ابلاغ کند.
 
انصاری با بیان اینکه این دستورالعمل در مرحله بررسی نهایی در کارگروه فاوا است، اضافه کرد: این آیین نامه اجرایی پس از تصویب ایلاغ خواهد شد که دستگاهها باید به آن عمل کنند؛ در واقع وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مسئول نظارت بر اشتراک گذاری و تبادل اطلاعات و اقلام اطلاعاتی با اعمال این استانداردها است که باید نتایج آن را به صورت دوره ای به هیات وزیران گزارش دهد.
 
معاون سازمان فناوری اطلاعات ارائه خدمات تعاملی الکترونیکی را از جمله اهداف این آیین نامه اجرایی عنوان کرد و گفت: براساس این دستورالعمل، دستگاههای اجرایی باید جزئیات فنی خود را برای اخذ و یا دریافت اطلاعات و خدمات رعایت کرده و این تعامل را به صورت مشخص انجام دهند.
 
وی با بیان اینکه دستگاههای اجرایی باید برای ارائه خدمات الکترونیکی به مردم و کسب و کارها، یک سری اطلاعات را در شبکه ملی اطلاعات قرار دهند، افزود: هم اکنون برخی دستگاههای اجرایی از طریق شبکه اختصاصی و شبکه های بین دستگاهی این اقدام را انجام می دهند اما هیچ نوع انسجام و یکپارچگی در ارائه و اشتراک گذاری اطلاعات آنها وجود ندارد که این دستورالعمل باعث می‌شود به صورت یکپارچه این خدمات و اطلاعات از پایگاه اطلاعاتی بین دستگاههای متقاضی و ارسال کننده اطلاعات مبادله شود.
 
انصاری به ارائه مثالی در این باره پرداخت و گفت: برای مثال بسیاری از اطلاعات هویتی افراد در اختیار بانک اطلاعاتی بانکهای کشور، سازمان ثبت احوال و مراکز عمومی قرار ندارد و نبود بانک اطلاعاتی مشخص، مشکلی است که دولت الکترونیکی را با چالش مواجه می کند اما در سال جدید و با تدوین دستورالعمل اجرایی مشخص، تمامی خدمات به صورت یکپارچه و تعاملی با رعایت کامل استاندارد صورت می گیرد.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.