تلفن همراه

زودتر گوشی بخرید

گوشی‌های هوشمند گران می‌شوند

اگر قصد خرید گوشی هوشمند را دارید بهتر است که عجله کنید. زیرا کارشناسان اعلام کرده‌اند که شرکت‌های مخابراتی و مراکز عرضه‌کننده گوشی‌های هوشمند قصد دارند این محصولات را گران کنند و این طور که گفته می‌شود، طی دو تا سه سال آینده شاهد رشد محسوس قیمت‌های گوشی‌ها خواهیم بود.

 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، برای آنکه این فرضیه را به درستی بررسی کنیم بازار مخابراتی آمریکا را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در این کشور اگر شما بهای کامل گوشی هوشمند را در ابتدا به شرکت مخابراتی T-Mobile پرداخت کنید، قرارداد مخابراتی دو ساله منعقد نمی‌کنید تا هر ماه به‌ازای آن پول بدهید.
 
این اتفاق برای کاربران آمریکایی جالب توجه است. اما شرکت‌های مخابراتی AT&T، Verizon و Sprint در حال بررسی هستند تا متوجه شوند که این طرح T-Mobile تا چه اندازه از نظر مالی موفقیت‌آمیز خواهد بود. مدیرعامل شرکت مخابراتی Sprint ماه گذشته به تحلیلگران گفته بود که شرکت‌های مخابراتی نمی‌توانند قیمت گوشی‌ها را کاهش دهند و مخصوصا زمانی که کاربران قصد به‌روز رسانی گوشی خود را دارند، آن‌ها را با قیمت بالاتر عرضه می‌کنند.
 
کارشناسان می‌گویند که کاهش قیمت گوشی‌ها می‌تواند هزینه‌های فراوانی را برای شرکت‌های تولیدکننده این محصولات به همراه داشته باشد. به عنوان مثال گوشی هوشمند آیفون 5 هم اکنون بدون هر گونه قرارداد مخابراتی به قیمت 649 دلار فروخته می‌شود. این رقم نسبت به 199 دلاری که کاربران همراه با قرارداد مخابراتی دو ساله می‌پردازند بسیار گران‌تر است. در این میان، زمانی که گوشی‌های جدید روانه بازار می‌شوند، درآمد شرکت های مخابراتی از فروش گوشی‌های قدیمی‌تر کاهش میابد.
 
این جریان‌ها موجب شده است تا کارشناسان پیش‌بینی کنند که طی دو تا سه سال آینده شاهد آن خواهیم بود که میانگین قیمت گوشی‌های هوشمند در بازار جهانی افزایش یابد.

​​