فناوری اطلاعات

بازار نرم افزارهای مدیریت عملیات آی تی به مرز 18 میلیارد دلار رسید

منبع: همکاران سیستم

 

شرکت پژوهشی گارتنر اعلام کرده است بازار نرم افزارهای مدیریت عملیات آی تی در سال 2012 حدود 4.8 درصد رشد داشته است.
 
به گزارش وب سایت گارتنر، بازار جهانی نرم افزارهای مدیریت عملیات آی تی (ITOM) در سال گذشته درآمدی 18 میلیارد دلاری را نصیب عرضه کنندگان این راهکارها کرده است. حجم بازار این نرم افزارها در سال قبل از آن حدود 17 میلیارد دلار بوده است که در سال 2012 حدود 4.8 درصد رشد داشته است.
 
گارتنر در این گزارش شرکت‌های آی بی ام، سی اِی تکنولوژی (CA Technologies)، بی ام سی سافت‌ویر (BMC Software)، مایکروسافت و اچ پی را برترین عرضه کنندگان راهکارهای مدیریت عملیات آی تی در سال 2012 معرفی کرده است. شرکت آی بی ام توانسته 18.2 درصد از این بازار را از آن خود کند. شرکت سی اِی سافت‌ویر نیز سهمی 11.7 درصدی را از آن خود کرده است و سهم شرکت‌های بی ام سی سافت‌ویر و مایکروسافت نیز به ترتیب 10.6 و 8.2 درصد بوده است. گارتنر سهم شرکت اچ پی از بازار این نرم افزارها را 6.3 درصد اعلام کرده است. درآمد شرکت مایکروسافت از این بازار در مقایسه با سال 2011 بیش از 16 درصد رشد داشته است و بدین ترتیب مایکروسافت پررشدترین عرضه کننده راهکارهای مدیریت عملیات آی تی محسوب می‌شود.
 
گزارش گارتنر حاکی از این است که بیش از 90 درصد از بازار نرم افزارهای مدیریت عملیات آی تی در کشورهای آمریکا، اروپای غربی و کشورهای آسیایی حوزه اقیانوس آرام قرار دارد.
 
بازار نرم افزارهای مدیریت عملیات آی تی طی دو سال قبل از 2012 یک نرخ رشد دو رقمی را تجربه کرده بود اما در سال گذشته از نرخ 4.8 درصد فراتر نرفت. تحلیلگران گارتنر علت کاهش نرخ رشد این بازار را وضعیت نامساعد اقتصادی و کمبود بودجه‌های آی تی اعلام کرده‌اند.

​​