اپراتورها

وزیر ارتباطات: قادر به راه‌اندازی اپراتورهای خصوصی در دیگر کشورها هستیم

وزیر ارتباطات گفت: با بهره‌گیری از ظرفیت‌های تفاهم‌نامه ایران و سوازیلند و همچنین وجود تنها یک اپراتور دولتی با ضریب نفوذ ۵۰ تا ۶۰ درصدی در این کشور، می‌توانیم امکان فعالیت در بخش‌های اپراتوری خصوصی را در این کشور داشته باشیم.
 
 
به گزارش تسنیم، محمد حسن نامی بعد از امضای تفاهم‌نامه‌ای در حوزه ICT با وزیر ارتباطات سوازیلند، در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر اینکه مفاد این تفاهم‌نامه چه بود و براساس آن چه خدماتی قابل تعریف در راستای تعاملات دو جانبه است؟، اظهار کرد: مفاد این تفاهم‌نامه در زمینه‌ خدمات دولت الکترونیک، آموزش در حوزه ارتباطات، فناوری اطلاعات و برق، راه‌اندازی شبکه‌ای همچون ملی اطلاعات و کلیاتی دیگر بود و با توجه به کوله‌بار تجربه‌ای ایران در این زمینه، فرصت همکاری‌های آتی وجود دارد.
وی با تأکید بر اینکه کشور تحصیل کرده سوازیلند امکان تأثیر گذاری بسیاری در بخش‌های مختلف از جمله اتحادیه آفریقا دارد، ابراز کرد: از این جهت، تعامل با این کشور دارای مزیت‌هایی است که می‌تواند جایگاه ما را در این حوزه محرز‌تر کند علاوه بر اینکه مسئولان و پادشاه این کشور نیز بسیار علاقه‌مند به مردم ایران و بخصوص مقام معظم رهبری دارند؛ ویژگی دیگر نیز علاقه بسیار این کشور به جمهوری اسلامی ایران است و ظرفیت و پتانسیل ایران را می‌داند که همین باعث می‌شود در زمینه‌های مد نظر فرصت برای عمل بیشتر باشد.
او همچنین به ظرفیت ارتباطاتی کشور اشاره کرد و به تسنیم گفت: با بهره‌گیری از ظرفیت‌های این تفاهم‌نامه و همچنین وجود تنها یک اپراتور دولتی با ضریب نفوذ 50 تا 60 درصدی در این کشور، امکان فعالیت در بخش‌های اپراتوری خصوصی بسیار است و ایران می‌تواند در زمینه راه‌اندازی اپراتورهای خصوصی این کشور اقدامات قابل توجهی را داشته باشد.
وزیر ارتباطات در مواجهه با سوالی دیگر مبنی بر اینکه ارزیابی شما از فیلترینگ در کشور چگونه است در حالیکه شورای عالی فضای مجازی معتقد است که حجم فیلترینگ در کشور می‌تواند محدود‌تر از سطح فعلی باشد؟ گفت: این مبحث به دبیر شورای عالی فضای مجازی مربوط می‌شود و در این زمینه آنها تصمیم‌گیری کرده و نتیجه را به ما اعلام می‌کنند.
وی افزود: در همه کشور‌ها فیلترینگ به نوعی وجود دارد. در آمریکا و انگلیس علاوه بر فیلترینگ موبایل‌ها، خانواده‌ها نیز فیلتر می‌کنند و در آمریکا قانونی وجود دارد که هرگاه شبکه‌ای موضوعی را خلاف منافع آمریکا اعلام کند، با منبع اصلی و دست‌اندرکاران آن برخورد می‌کنند.
او در ادامه گفت: در کشوری همچون آمریکا، اگر فردی علیه رژیم صهیونیستی مطلبی منتشر کند، سایت او دو سال تعلیق می‌شود و بازدیدکنندگان از آن مطلب نیز مورد برخورد واقع خواهند شد. در ایران رویه به گونه‌ای است که شورای عالی فضای مجازی به عنوان نهاد سیاست‌گذار مطرح است و وزارت ارتباطات تنها به دنبال اجرای دستورات این شوراست.

​​