اینترنت و شبکه

باندپهن ثابت

رگولاتوری

فناوری اطلاعات

June 15, 2013
19:20 شنبه، 25ام خردادماه 1392
کد خبر: 55606

پروانه شرکت های ندا امسال تجدید می شود

معاون اداره کل صدور پروانه سرویس های ارتباطی و فناوری اطلاعات گفت: با توجه به پایان مهلت پروانه شرکت های خدمات انتقال داده ( ندا یا PAP) در سال ۱۳۹۲ ، پروانه این شرکت ها امسال تجدید می شود.
 
مسعود همدانلو روز شنبه در گفت و گو با ایرنا ،افزود: تاکنون از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای ۱۱ شرکت ندا برای ایجاد بستر ارتباطی پروانه صادر شده است. 
وی تاکید کرد: با پروانه های صادره برای ایجاد بستر ارتباطی ، امکان ارایه خدمات اینترنتی وجود ندارد و شرکت های ندا برای ارایه خدمات اینترنتی باید پروانه عرضه خدمات اینترنتی ( ISP ) دریافت کنند. 
به گفته ی همدانلو، پروانه های صادره از سوی این اداره کل به سه دسته تقسیم می شود و شامل پروانه ایجاد بستر ارتباطی مثل پروانه PAP ، پروانه ارایه خدمات بر روی بستر ایجاد شده مثل ISP , ISDP, دفاتر پیشخوان دولت و پروانه ایجاد شبکه و ارایه خدمت بصورت توام مانند مخابرات ، پست اپراتورهای تلفن همراه ،خدمات عمومی تلفن ثابت ، پروانه شبکه علمی کشور ، پروانه خدمات ارتباطی بی سیم مبتنی بر وایمکس است . 
وی افزود: تاکنون ۹۸۲ پروانه عرضه خدمات اینترنتی (ISP) و ۲۵۹پروانه توزیع اینترنت (ISDP) وهفت ارائه خدمات انتقال داده ها از طریق ماهواره (SAP) از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ( رگولاتوری ) صادر شده است . 
همدانلو با اشاره به اینکه بیشترین حجم پروانه صادره مربوط به دفاتر خدمات پیشخوان دولت است ، گفت: تاکنون شش هزار و ۶۵۶ پروانه دفاتر خدمات پیشخوان صادر شده که شش هزار و ۱۷۴ آن پروانه دفاتر شهری و ۴۸۲ پروانه برای دفاتر روستایی بود. 
وی افزود: تاکنون ۳۸ پروانه ارائه خدمات عمومی تلفن ثابت (PSTN) و وایمکس برای چهار شرکت و ۲ پروانه ارائه خدمات مخابراتی ارتباطات همراه بین المللی ماهواره ای(GMPCS) صادر شده است . 
معاون اداره کل صدور پروانه سرویس های ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: پروانه شبکه علمی کشور که برای تامین نیاز دانشگاه ها به وزارت علوم اعطا شده است . 
همدانلو، از صدور پروانه پست و پروانه اپراتور چهارم فیبر نوری (FTTX) خبر داد و گفت: پروانه اپراتور چهارم به شرکت خدمات ارتباطی و الکترونیکی ایرانیان نت کشوری اعطا شده و دارنده پروانه باید شبکه نوری رادر دو سطح ایجاد کند. 
وی افزود: ایجاد شبکه انتقال داده نوری حداقل در سطح شهرهای تحت پوشش و ایجاد شبکه دسترسی نوری برای کاربران نهایی مبتنی بر فناوری FTTx از وظایف اپرتور چهارم است. 
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.