تلفن همراه

مایکروسافت از خرید نوکیا پشیمان شد

اگرچه خبر ادغام مایکروسافت و نوکیا تاکنون تکذیب شده بود، اما این دو شرکت ماه گذشته به صورت کاملا جدی با یکدیگر وارد مذاکره شدند و صحبت‌های آن‌ها تا مرحله تعیین قیمت برای فروش شرکت فنلاندی نوکیا به مایکروسافت هم پیشرفت.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، شرکت نوکیا بر این باور بوده است که این گونه مذاکرات می‌تواند اثرات قابل ملاحظه بر توسعه محصولات آن بگذارد و وضعیت نوکیا در بازار جهانی را تغییر دهد.
 
شرکت مایکروسافت پیش‌تر درخواست رسمی خود برای خرید نوکیا را ابلاغ کرد، اما پس از گذشت مدتی به دلیل بروز نگرانی در مورد ارزش سهام نوکیا در بازارهای بورس از پیشنهاد خود پشیمان شد و در نهایت به خاطر عدم رضایت از قیمتپیشنهادی نوکیا، این مذاکرات به نتیجه نرسید.
 
چندین منبع آگاهی که از این فرآیند مطلع بودند به روزنامه وال‌‌استریت ژورنال گزارش دادند که آخرین مذاکرات نوکیا و مایکروسافت در اوایل ماه جاری میلادی صورت گرفته است و احتمال کمی وجود دارد که این مذاکرات به نتیجه برسد.
 
شرکت نوکیا هم‌اکنون 80 درصد گوشی‌های هوشمند مبتنی بر سیستم‌عامل ویندوز فون مایکروسافت را تولید می‌کند و در این میان شایعاتی منتشر شده است که بر اساس آن گفته می‌شود "استیفن ایلاپ"(Stephen Elop) مدیرعامل نوکیا که پیش‌تریکی از مدیران شرکت مایکروسافت هم محسوب می‌شد قصد واگذاری این مرکز تولیدکننده تلفن‌های همراه را به مایکروسافت دارد.
 
برخی شایعات اعلام کرده‌اند که مایکروسافت همواره در طول همکاری‌های خود با نوکیا علاقمند به خرید این شرکت بوده است.
 
هنوز قیمت پیشنهادی نوکیا برای واگذاری این شرکت مشخص نشده است، اما سرمایه این شرکت بزرگ که تا مدتی 14 میلیارد دلار محاسبه می‌شد کمتر شده است و این روزها نیمی از درآمدهای نوکیا فقط از فروش تلفن‌های همراه حاصل می‌شود.

​​