تلفن همراه

طراحی اپلیکیشنی به جای کیف پول

میلیونها نفر از افرادی که برای خرید به مغازه ها می روند به زودی می توانند مبلغ پرداختی را از طریق یک اپلیکیشن در تلفن هوشمند خود پرداخت کنند.
به گزارش  مهر، در پی افزایش کلاهبرداری هایی که به علت استفاده از کارتهای نقدی و اعتباری صورت گرفته، یک شرکت بریتانیایی اقدام به طراحی اپلیکیشنی کرده که بزرگترین بانکهای بریتانیا از اپلیکیشن آن حمایت کرده اند تا میزان این کلاهبرداری ها به حداقل برسد.
 
این اپلیکیشن با عنوان "Zapp"به گونه ای طراحی شده که با اپلیکیشن ارائه شده از سوی بانکها همخوانی دارد.
 
وقتی که مشتری می خواهد مبلغ پرداختی را در فروشگاهی که از این سیستم پشتیبانی می کند، ارائه کند یک کد خاص روی تلفن همراه دریافت می کند و سپس تراکنش را با زدن یک ضربه انگشت روی صفحه تأیید می کند.
 
بانکها مدعی شده اند که این فناروی ایمن تر از استفاده از یک کارت نقدی است، چرا که کد خاص برای هر خرید سه دقیقه پس از خرید منقضی می شود.
 
علاوه بر این تنها فروشگاه هایی که در این طرح ثبت نام می کنند می توانند چنین کدی برای خریدار فراهم کنند.
 
برخلاف تراشه ها و کارتهای رمز دار این اپلیکیشن هرگز اطلاعات حساس را چون شماره کارت و تاریخ انقضا منتقل نمی کند در نتیجه این اطلاعات دست مجرمان قرار نگرفته و انجام این نوع کلاهبرداری ها کاهش می یابد.
 
پیتر کینان مدیر اجرایی شرکت تولید کننده برنامه Zapp اظهار داشت که این اپلیکیشن به میلیونها نفر این امکان را می دهد که کیف پول خود را در خانه گذاشته و تنها با تلفن هوشمندشان خرید کنند.
 
وی افزود: وقتی که با کارت خود در یک فروشگاه یا به صورت آنلاین خرید می کنید به فروشنده تمام جزئیاتی را ارائه می کنید که شنیدن آن توسط کلاهبرداران خطرناک است. با وجود اپلیکیشن Zapp هیچ اطلاعاتی لو نمی رود و خرید با امنیت بیشتری صورت می گیرد.
 
این در حالی است که کارشناسان هشدار دادند هنوز زود است که ترسهای امنیتی را درباره این اپلیکیشن از بین ببریم.
 
جاستین مودری از سایت اقتصادی "کاندید مانی" گفت: پرداخت با تلفن هوشمند درحال افزایش محبوبیت خود است اما باید موضوعات امنیتی مهم این روش را نیز بررسی کرد.
 
این فناوری جدید باید به طور کامل ضد کلاهبرداری باشد، چرا که در غیر این صورت مشکلات بیشتری در این راه ایجاد می کند.
 
این اپلیکیشن هنوز در مرحله توسعه است؛ اما موفقیت آن به تعداد فروشگاه ها، رستورانها و تجارتهای کوچکی مرتبط می شود که در این طرح ثبت نام می کنند.
 
درحال حاضر بانک بارکلیز یکی از بزرگترین بانکهای بریتانیا خدماتی را با عنوان Pingit ارائه می کند که می توان گفت اپلیکیشن Zapp به نوعی دنباله رو قدمهای این سرویس است که درحال حاضر میلیونها کاربر دارد.

​​