فناوری اطلاعات

در پی عرضه اولترابوک‌های ارزان به بازار رخ داد

رشد تقاضا برای فوق باریک‌های سبک‌وزن

منبع: دنیای اقتصاد
اگر چه نگاه خریداران لپ‌تاپ طی یکسال اخیر و در پی بروز تغییرات قیمتی در بازار تا حدودی به فاکتورهای مد نظر هنگام انتخاب کالا تغییر کرده است و فاکتورهای کانفیگی و قیمتی اهميت بیشتری یافته اند تا مولفه‌های ظاهری! اما همچنان هستند افرادی که ظاهر برایشان اهمیت زیادی دارد.
 
این دسته از افراد که معمولا قیمت برایشان اهمیتی ندارد به سراغ نمونه‌های خوش ترکیب لپ‌تاپ در بازار رفته و به ظرافت و رنگ لپ‌تاپ اهمیت ویژه‌ای مي‌دهند.
 
به گفته فعالان بازار، از زمان رشد تعداد کاربران لپ‌تاپ و همچنین رده‌بندی کانفیگ‌ها (آماتور، نیمه‌حرفه‌ای، حرفه‌ای) در بازار لپ‌تاپ، مولفه‌های زیبایی در بازار این کالا تغییر کرده‌ است. به عنوان مثال اکنون دیگر مانند سال‌های قبل رنگ لپ‌تاپ و طراحی ظاهری تنها مولفه زیبایی آن به شمار نمی‌آید و مجموعه‌ای از ویژگی‌ها نظیر وزن، ضخامت و نوع کیبورد و... مولفه‌های زیبایی یک لپ‌تاپ به حساب می‌آیند. 
 
در این بین ممکن است نقش رنگ و طراحی روی درب لپ‌تاپ بسیار سطحی باشد.
 
همچنین بر اساس بررسی‌های انجام شده از زمان عرضه اولترابوک‌ها و همچنین کامپیوترهای نازک و باریک و همچنین آنهایی که وزن کمتری دارند تا سایرین، ضخامت لپ‌تاپ یکی از مهم‌ترین فاکتورهای زیبایی به حساب می‌آید. به همین دلیل شرکت‌های تولید و عرضه‌کننده درصدد عرضه نمونه‌هایی مجهز به این ویژگی به بازار هستند تا به این ترتیب سهم فروش خود را در بازار افزایش دهند.
به گفته فعالان بازار، برندهای اپل، سونی و ایسوس حرف‌های زیادی در این زمینه برای گفتن دارند. سایر برندها نیز برای ادامه بقا در بازار تلاش خود را می‌کنند و هر از چند گاهی شاهد عرضه محصولی جدید در این زمینه به بازار هستیم.
 
به گفته فعالان بازار، اگرچه معمولا قیمت این لپ‌تاپ‌ها کمی بالاتر از سایر نمونه‌های موجود در بازار است، اما اخیرا برخی از شرکت‌ها اقدام به طراحی، تولید و عرضه اولترابوک‌های رنگارنگ با قیمت مناسب به بازار کرده‌اند که به این ترتیب رده‌های کاربری بیشتری می‌توانند در رده مخاطبان این لپ‌تاپ‌ها قرار گیرند.

​​