سیستم‌عامل و نرم‌افزار

گارتنر: استفاده از نرم‏‌افزارهای کارِ جمعی رو به افزایش است

منبع: همکاران سیستم
شرکت پژوهشی گارتنر اعلام کرده است نرم‌‏افزارهای کارِ جمعی در چند سال آینده از طریق پلت‏فرم‏‌ها و سیستم‏‌های عامل مختلف قابل دسترسی خواهد بود. 
 
گارتنر اعلام کرده است نرم‌‏افزارهای کار جمعی (collaboration) تا سال ۲۰۱۶ از طریق ابزار‌ها و پلت‏فرم‏‌های مختلف قابل دسترسی خواهد بود. بنا بر اعلام تحلیل‏گران گارتنر، این نرم‌‏افزار‌ها تا سه سال آینده به صورت برابر از طریق دسکتاپ‏‌ها، گوشی‏‌های همراه، تبلت‏‌ها و مرورگرهای اینترنتی در دسترس کسب و کارهای کاربر قرار خواهد گرفت. راهکارهای کار جمعی هم اکنون نیز از طریق ابزار‌ها و پلت‏فرم‌‏های مختلف قابل دسترسی است، اما عدم یکپارچگی این نرم‏‌افزار‌ها پیچیدگی‏‌ها و چالش‌‏های زیادی را بر سر راه واحدهای آی تی شرکت‏‌ها و سازمان‌‏های کاربر قرار داده است. 
تحلیل‏گران گارتنر گفته‌‏اند در حال حاضر استفاده از نرم‏‌افزارهای کار جمعی بر روی ابزارهای همراه بیشتر جبنه تاکتیکی دارد و فقط با هدف حل برخی مشکلات خاص از آن‌ها استفاده می‌‏شود که علت آن عدم یکپارچگی و یکدست‏‌سازی این نرم‏‌افزار است. سه تا پنج سال طول می‌‏کشد تا یکپارچگی و یکدست‏‌سازی نرم‌‏افزارهای کار جمعی به نقطه‌ای برسد که هر کسب و کاری از آن‌ها برای تقویت توانمندی و بازدهی کارکنان خود و افزایش مشارکت مشتریان خود استفاده کند. 
خانم مونیکا باسو، معاون پژوهشی شرکت گارتنر در این باره گفته است: سه روند رو به رشد حاضر باعث رشد انفجارگونه استفاده از راهکارهای کار جمعی بر روی ابزارهای همراه خواهد شد. افزایش استفاده از ابزارهای شخصی در محل کار (BYOD)، افزایش استفاده از خدمات شخصی اشتراک فایل و پردازش ابری و افزایش دسترس‏‌پذیری نرم‏‌افزارهای همراه سه عاملی هستند که به گفته تحلیل‏گران باعث شکوفایی بازار نسخه‌های همراه راهکارهای کار جمعی خواهند شد. 
به گفته خانم باسو، استفاده از ابزارهای هوشمند، خدمات شخصی اشتراک فایل و نرم‌‏افزارهای همراه در کسب و کار‌ها که به افزایش توانمندی کارکنان آن‌ها می‌‏انجامد، حرکت هوشمندانه‏‌ای است که سازمان‏‌ها به کمک آن می‌‏توانند نوآوری در محیط کار خود را افزایش دهند و توانمندی رقابتی خود را حفظ کنند.

​​