تلفن همراه

روند نزولی قیمت در بازار گوشی‌های اپل; یک میلیون تومان در یک ماه!

منبع: دنیای اقتصاد
مریم عسگری - دنیای اقتصاد 
 
از ورود گوشی‌های جدید اپل
 (5s و 5c) به بازار داخلی حدود یک ماه است که می‌گذرد و طی این مدت آی‌فون‌های جدید، با لحاظ کردن فاکتورهایی چون ظرفیت حافظه و رنگ با قیمت‌های متفاوتی به بازار عرضه شده‌اند.
 
البته این نوبرانه‌های گران‌قیمت و محبوب یکی دور روز پس از عرضه این محصولات به بازار‌های جهانی از طرق گوناگونی چون ورود به‌صورت مسافری، ورود از مبادی غیررسمی و... با قیمت‌هایی به مراتب بالاتر از آنچه باید به دست مصرف‌کنندگان رسیدند. اما اینک با گذشت مدتی از ورود این گوشی‌ها و همچنین در پی بروز اتفاقاتی چون انتشار اخباری مبنی بر رفع ممنوعیت صادراتی برخی از محصولات اپل به ایران و همچنین نوسانات نرخ ارز شاهد تغییرات اساسی در نرخ این نمونه‌های محبوب و معروف به اعیانی گوشی در بازار هستیم.
تغییراتی که از نظر برخی از کارشناسان تنها به تغییرات نرخ ارز و... مربوط نبوده و دلایل دیگری دارد. با توجه به این موضوع در این گزارش ما به بررسی روند قیمت‌ها در بازار گوشی‌های iPhone پرداخته‌ایم. اگر به این موضوع علاقه‌مندید این گزارش را بخوانید:
 
 
تغییرات قیمت از ابتدای ورود تا کنون
از حدود یک ماه پیش که نخستين نمونه‌های گوشی‌های جدید iPhone یعنی مدل‌های 5s و 5c به‌طور مسافری وارد بازار ایران شد تا همین هفته قبل قیمت این گوشی‌ها روندی نزولی داشت. جریانی که از نظر برخی از کارشناسان نه به کاهش نرخ ارز و انتشار اخباری در رابطه با لغو برخی از ممنوعیت‌هاي صادراتی به ایران مربوط بوده است. اما اینک طی یک هفته گذشته در پی کاهش موجودی این گوشی‌ها در بازار که بنا به اظهار گروهی از فعالان بازار به دلیل افزایش تقاضا صورت گرفته است، شاهد رشد تقریبی قیمت این گوشی‌ها در بازار بوده‌ایم.
در بررسي روند قیمت گوشی‌های جدید این برند اعیانی، مقایسه قیمت‌ها بین یک ماه گذشته و حال حاضر به‌خوبی نشانگر این تغییر و تحولات قیمتی است.‌ چرا که این گوشی‌ها طی یک ماه گذشته تغییراتی در حدود 800 هزار تا یک میلیون و 200 هزار تومان و حتی بیشتر را تجربه کرده‌اند.
 
به طوری‌که اوایل مهر ماه iPhone 5s با ظرفیت حافظه 16 گیگابایت با رنگ مشکی قیمتی حدود سه میلیون و 800 هزار تومان و با ظرفیت 32 گیگابایت قیمتی حدود چهار میلیون و 500 هزار تومان داشت. اما اینک قیمت‌ها به حدود دو میلیون و 800 هزار تا دو میلیون و 900 هزار تومان و در مورد ظرفیت 32 گیگابایتی به حدود سه میلیون تومان رسیده است.
همچنین iPhone 5c با حافظه 16 گيگابايتي كه در بدو ورود به بازار داخلی با حدود قيمت 549 دلار عرضه شده بود، در بازار ايران 2 ميليون و 870 تا 2 ميليون و 950 هزار تومان به فروش مي‌رسيد اینک با قیمتی در حدود یک میلیون و 850 هزار تا یک میلیون و 900 هزار تومان به فروش مي‌رسد.
چنین اتفاقی در مورد سایر نمونه‌های این گوشی Iphone 5 ، iPhone 4s و... نیز مشاهده شده است و گویا حالت یک رسم را به خود گرفته است. رسمی که مشتاقان این گوشی برای به دست گرفتن هر چه زودتر نمونه‌های جدید  آن را رواج داده‌اند.
 
رنگ مولفه‌اي برای تفاوت قیمت در ایران
تفاوت قیمت بین رنگ‌های گوناگون گوشی‌ای iPhone اتفاقی است که شاید تنها در ایران شاهد وقوع آن باشیم.
اتفاقی که یا خریداران این گوشی‌ها آن را پذیرفته و با جان و دل بهای اضافی بابت این اختلاف قیمت را پرداخت می‌کنند. جالب اینجا است که به گفته فروشندگان این محصولات و همچنین برخی از شرکت‌های عرضه‌کننده این اختلاف قیمت به دلیل رنگ از جانب شرکت apple قابل پذیرش نبوده و به همین دلیل این شرکت در سایت خود قیمت رنگ‌های گوناگون یک مدل را یکسان اعلام کرده است.
اما در ایران داستان چیز دیگری است. به‌عنوان مثال قیمت iPhone 5s با ظرفیت حافظه 16 گیگابایت با رنگ مشکی در ابتدای ورود به بازار در حدود سه میلیون و 800 هزار و نمونه سفید رنگ آن حدود چهار تا چهار میلیون و 100 هزار تومان و قیمت Iphone 5s gold در حدود 5 میلیون و 500 و حتی گاه بیشتر بود.
اینک اما قیمت‌ها پس از گذشت چند هفته کاهش یافته است. به طوری‌که قیمت این گوشی با ظرفیت 16 گیگابایت با رنگ مشکی در حدود دو میلیون و 800 هزار تا دو میلیون و 900 هزار تومان، با رنگ سفید در حدود سه میلیون تومان و با رنگ طلایی در حدود سه میلیون و 800 هزار تا چهار میلیون تومان رسیده است.
قیمت iPhone 5s با ظرفیت 32 گیگابایت هم اکنون با رنگ‌های مشکی، سفید و طلایی به ترتیب 
سه میلیون تومان، سه میلیون و 500 هزار تومان و چهار میلیون و 650 هزار تا چهار میلیون و 750 هزار تومان است. این اتفاق در بازار گوشی‌های 5C نیز مشهود است. به طوری‌که قیمت رنگ‌های این گوشی به اصطلاح ارزان APPLE یکسان است و تنها قیمت گوشی زرد رنگ این خانواده که در بازار کمیاب است و گویا رنگ محبوب این مدل در بازار است در حدود 100 تا 150 هزار تومان گران‌تر از سایر رنگ‌ها است.
 
محصولات اپل چگونه به ایران می‌آیند؟
اگر چه در حدود دو ماه قبل  انتشار اخباری در رابطه با لغو ممنوعیت‌های صادراتی برخی از محصولات اپل به ایران موجب شد تا موجی از امید برای کاهش قیمت‌ها در بازار محصولات این برند در ایران به وجود آید،اما اکنون پس از گذشت حدود دو ماه فعالان بازار این کالا و واردکنندگان اعلام کرده‌اند که فعلا هیچ تغییری در شیوه واردات این محصولات ایجاد نشده است و این محصولات همچنان به شیوه‌های مرسوم و با واسطه وارد کشور مي‌شوند. مهدی بکائی، مدیرعامل شرکت سیب گستران پارسیان در این باره به «دنیای‌اقتصاد» اعلام کرد: فعلا هیچ تغییری در نحوه واردات محصولات اپل رخ نداده است و ما همچنان کالاها را با واسطه یا به طور مسافری وارد کشور می‌کنیم. یکی دیگر ازواردکنندگان محصولات اپل هم که نخواست نامی از وی برده شود به «دنیای‌اقتصاد» گفت، چندان تمایلی برای لغو ممنوعیت‌هاي وارداتی از سوی عرضه‌کنندگان مشاهده نمی شود؛ چرا که در این‌صورت سود واردکنندگان و عرضه‌کنندگان کاهش می‌یابد. به گفته وی، شاید به همین دلیل باشد که گروهی سعی می‌کنند این‌طور وانمود کنند که همه این حرف‌ها در حد یک رویا است و امکان ندارد به این زودی‌ها شاهد عرضه مستقیم و بدون واسطه محصولات برند آمریکایی در ایران باشیم. اما برخي از فعالان بازار تلفن همراه می‌گویند، واردات رسمي آي‌فون به كشور از حدود يكماه ديگر آغاز خواهد شد كه با واردات رسمي و قانوني اين گوشي‌ها به كشور شاهد افت قيمت خواهيم بود. در همين رابطه گفته مي‌شود مدل‌هاي جديد گوشي آي‌فون به طور رسمي ظرف 20 روز آينده به كشور وارد مي‌شود و قيمت آن معادل نرخ جهاني است.

​​