فناوری اطلاعات

موفقیت محققان کشور برای ساخت یک دستگاه تحریمی دیگر در حوزه الکترونیک

پژوهشگران کشور دستگاهی برای لایه نشانی بر صنایع میکروالکترونیک عرضه کردند که قادر به لایه نشانی بر روی قطعات نافلز چون شیشه با استفاده از امواج فرکانس رادیویی است.
 
علی امیری- مجری طرح در گفتگو با مهر با بیان اینکه کاربرد دستگاه طراحی شده بیشتر در زمینه لایه نشانی نافلزها است، گفت: در ساخت ادوات و قطعات مختلف صنعتی نیاز است تا برای ایجاد ویژگی‌های خاصی فلزات و نافلزات را لایه نشانی کرد. لایه نشانی فلزات با استفاده از روش‌های ارزان قیمت چون اسپاترینگ انجام داد.
 
وی با اشاره به محدویت‌های لایه نشانی نافلزات اظهار داشت: در زمانی که نیاز است تا نا فلز چون شیشه و سرامیک‌ لایه نشانی شود تنها راه آن لایه نشانی با استفاده از لایه نشانی فرکانس رادیویی (RF) است.
 
امیری با اشاره به طراحی و ساخت دستگاهی برای لایه نشانی نافلزات خاطر نشان کرد: این دستگاه دارای محفظه، پمپ و فشار سنج خلا، مولد 1256 ولد و سیستم تطبیق امپدانس است.
 
مجری طرح به بیان نحوه عملکرد دستگاه طراحی شده پرداخت و یادآور شد: پس از آماده شدن سیستم خلا، هدفی مورد نظر (قرار دادن نافلزها در محفظه خلا) بر روی گان نصب و به آن امواج RF اعمال می‌شود و به این ترتیب کل محفظه یونیزه خواهد شد.
 
وی ادامه داد: ذرات یونیزه شدن با هدفی که بر روی گان نصب شده، برخورد می‌کند و ذرات و با این روش این ذرات بر روی سطح یک لایه نافلز اعمال می‌شود.
 
امیری با تاکید بر اینکه این دستگاه جز اقلام تحریمی است، افزود: در این پروژه تحقیقاتی موفق به طراحی و ساخت این دستگاه با توانایی‌های مختلف از 100 وات تا 15 کیلووات شدیم.
 
این محقق قیمت این محصول را یک پنجم نمونه خارجی دانست و اضافه کرد: این دستگاه در صنایع نیمه هادی، مواد و در صنایع میکرو الکترونیک کاربرد دارد.

​​