فناوری اطلاعات

ایران در بین 4 کشور برتر در رشد ثبت دامنه

منبع: مهر
آخرین وضعیت ثبت دامنه های اینترنتی از ثبت نزدیک به 445 هزار دامنه در سطح کشور حکایت دارد که با این تعداد، ایران در بین 4 کشور برتر جهان در رشد ثبت دامنه کشوری اینترنت جای گرفته است.
 
شمار دامنه های اینترنتی فعال در کشور در یک سال اخیر 45 درصد رشد داشته است و براساس اعلام مرکز دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانشهای بنیادی با عبور ایران از مرز تعداد 400 هزار دامنه، هم اکنون کشورمان از نظر تعداد دامنه اینترنتی کشوری، نه تنها بزرگترین کشور در منطقه است، بلکه از از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند هم پیشی گرفته است و با رشد سالانه 45 درصدی در میان چهار کشور برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد.
 
فعالیت 445 هزار دامنه اینترنتی
 
آخرین آمارهای ارائه شده از ثبت پسوندهای اینترنتی حاکی از آن است که کاربران ایرانی در مجموع بالغ بر 444 هزار و 924 دامنه اینترنتی را به ثبت رسانده اند. براساس این آمارها، ثبت پسوند ir همچنان در صدر ثبت دامنه های فعال اینترنتی قرار دارد و پسوند net.ir نیز کمترین میزان ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است.
 
هم اکنون 436 هزار و 18 دامنه فعال با پسوند ir به ثبت رسیده است که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را شامل می شود؛ همچنین شمار پسوندهای ثبت شده co.ir بالغ بر 3 هزار و 49 دامنه، شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ایران 2 هزار و 964 دامنه و شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود یک هزار و 643 دامنه اعلام شده است.
 
همچنین تعداد دامنه های فعال به ثبت رسیده با پسوند sch.ir حدود 371 دامنه، با پسوند gov.ir بالغ بر 300، پسوند org.ir بالغ بر 290 و id.ir بالغ بر 248 دامنه است؛ در همین حال تاکنون 41 دامنه با پسوند net.ir به ثبت رسیده و در مجموع 444 هزار و 924 دامنه با پسوندهای اعلام شده در پایگاه ثبت دامنه های اینترنتی در ایران به ثبت رسیده و فعال است.

​​